Od przyszłego roku Bułgaria nie będzie kupowała gazu od Gazpromu

0
427
Gazprom
Fot. astraherald.com/REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Bułgaria nie będzie negocjować nowej umowy gazowej z rosyjskim Gazpromem po jej wygaśnięciu pod koniec bieżącego roku – poinformował bułgarski wicepremier Asen Wasilew.

Bułgaria rozważa alternatywnych dostawców i – aby uniknąć niedoborów surowca – pracuje nad przyszłą wspólną umową z Unią Europejską. Bałkański kraj prawie cały gaz, który zużywa, importuje w ramach dziesięcioletniego kontraktu z Gazpromem. Umowa wygasa z końcem tego roku.

Od wielu lat projekty dywersyfikacji pozyskiwania gazu przez Bułgarię, w tym gazociąg z Grecji i rozbudowa magazynu gazu, opóźniają się. Rząd dąży do przyspieszenia obu projektów w obawie, że wojna na Ukrainie może doprowadzić do niewystarczającej ilości gazu na rynku.

“W tej sytuacji nie prowadzimy rozmów z Gazpromem” – powiedział bułgarskiemu radiu publicznemu Wasilew. Jak dodał, Bułgaria prowadzi negocjacje z Grecją i Turcją w sprawie wykorzystania istniejącej infrastruktury do dostaw gazu LNG oraz zwiększenia dostaw z Azerbejdżanu, z którym Sofia ma podpisany kontrakt.

Bułgarski rząd ma nadzieję, że do końca lata w Unii Europejskiej powstanie wspólny mechanizm zamówień gazu, który pozwoli negocjować lepsze ceny.

Wspólnota planuje wycofanie się z zakupu rosyjskiej energii – ropy, gazu i węgla – do 2027 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!