Afganistan: raport ws. potencjalnego zagrożenia terrorystycznego

0
ISIS
Fot. indiablooms.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Według danych pochodzących z centralnego dowództwa Stanów Zjednoczonych i agencji wywiadu obronnego DIA, Państwo Islamskie – Prowincja Chorasan i Al-Kaida skupiają się obecnie na budowie poparcia dla swoich działań w Afganistanie. 

Raport Generalnego Inspektora Departamentu Obrony bada potencjalne zagrożenie pochodzące z Afganistanu po wycofaniu się wojsk USA z tego kraju w sierpniu 2021 roku.

Pomimo utrzymujących się wśród niektórych członków administracji Joe Bidena obaw, że Afganistan znajduje się na dobrej drodze, aby ponownie stać się rajem dla terrorystów, raport wskazuje, że przynajmniej na razie Państwo Islamskie i Al-Kaida nie są gotowe do działania. Intencje ataku na USA nadal jednak istnieją.

DIA oceniła, że Państwo Islamskie – Prowincja Chorasan priorytetowo traktuje ofensywę w Afganistanie w stosunku do operacji zewnętrznych. W raporcie została odnotowana seria ataków na talibskie punkty kontroli bezpieczeństwa i listopadowy atak na szpital wojskowy w Kabulu, w którym zginęło co najmniej 25 osób, a 50 zostało rannych.

W raporcie ostrzeżono również, że Państwo Islamskie – Prowincja Chorasan utrzymuje kontakty z bojownikami z krajów Azji Środkowej i Południowej, co może tworzyć zagrożenie dla interesów USA w tych państwach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!