IO Pekin 2022 (02-15)

0
Zimowe Igrzyska

Kanadyjki i Norwegowie zdobyli złote medale w rywalizacji drużynowej w łyżwiarstwie szybkim podczas igrzysk w Pekinie.
Wśród kobiet Kanadyjki w finale A pokonały drużynę Japonii. Brąz wywalczyły Holenderki wygrywając w finale B z Rosjankami.
Polska drużyna łyżwiarek szybkich zajęła 8. miejsce, przegrywając wyraźnie, o 2 sekundy, w finale D z Białorusinkami. Polki startowały w składzie: Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń i Karolina Bosiek.
Wśród mężczyzn złoto dla Norwegów, srebro wywalczyli Rosjanie, a brązowe medale dla Amerykanów, którzy wygrali w finale B z Holendrami.
Polska męska drużyna nie startowała.

Norwescy biathloniści wygrali bieg sztafetowy na dystansie 4×7,5 km. Srebrne medale wywalczyli Francuzi, a na trzecim miejscu rywalizację ukończyli Rosjanie. Polacy nie startowali.

Austriacka Anna Gasser została mistrzynią olimpijską w snowboardowej konkurencji big air. Drugie miejsce wywalczyła Nowozelandka Zoi Sadowski-Synnott, a brązowy medal zdobyła Japonka Kokomo Murase.
Wśród mężczyzn złoty medal wywalczył Chińczyk Yiming Su, srebro dla Norwega Moisa Roislanda, a na trzecim miejscu rywalizację ukończył Kanadyjczyk Max Parrot.
Polacy w tej konkurencji nie startowali.

Szwajcarka Mathilde Gremaud została mistrzynią olimpijską w narciarskim slopestyle’u. Druga była Chinka Eileen Gu, a trzecia miejsce zajęła Estonka Kelly Sildaru.
Slopestyle to konkurencja narciarstwa akrobatycznego, w której narciarze pokonują ustawione na stoku rampy i skocznie.
Polki nie startowały.

Szwajcarka Corinne Suter zdobyła złoty medal w zjeździe. Druga była Włoszka Sofia Goggia (strata 0,16 sek.), a trzecie miejsce zajęła jej rodaczka Nadia Delago, która straciła do zwyciężczyni 57 setnych sekundy. .

Norweg Joergen Graabak został mistrzem olimpijskim w kombinacji norweskiej podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Srebrny medal wywalczył jego rodak Jens Luraas Oftebro, a trzeci był Japończyk Akito Watabe. Rywalizacja rozstrzygnęła się po pasjonującym finiszu. Grabaak wyprzedził o 0,4 sek. Oftebro i o 0,6 sek. Watabe.
Prowadzący po skokach Norweg Jarl Magnus Riiber, już na początku biegu na 10 km, pomylił trasę i szybko stracił przewagę wywalczoną po pierwszej konkurencji, ostatecznie kończąc zawody na 8. miejscu.
Reprezentanci Polski po skokach zajmowali odległe miejsca – Szczepan Kupczak był 30., a Andrzej Szczechowicz 45. W końcowej klasyfikacji Kupczak spadł jeszcze niżej i zajął 35. miejsce, a Szczechowicz nie zdołał awansować i dobiegł do mety na 45. pozycji.