RPA: pożar w siedzibie parlamentu

0
581
Fot. NBC News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pożar zniszczył siedzibę parlamentu Republiki Południowej Afryki w Kapsztadzie. 

Ogień pojawił się nad ranem w najstarszym budynku parlamentu i spowodował zawalenie się jego dachu. Później pożar przeniósł się na nowy gmach, w którym zbierają się deputowani. Rzecznik parlamentu Molotho Mothapo powiedział, że sala posiedzeń uległa zniszczeniu. Nikt nie został poszkodowany. Z ogniem walczą dziesiątki strażaków. Gęsty, czarny dym jest widoczny z odległości kilku kilometrów. 

Straż pożarna została wezwana na miejsce tuż po 5.00 czasu lokalnego. Parlament jest położony niedaleko katedry świętego Jerzego, gdzie wczoraj odbyły się uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Desmonda Tutu, ikony walki z apartheidem. Pożar zniszczył cenny księgozbiór, przechowywany w starym budynku parlamentu, a także rękopis dawnego hymnu Południowej Afryki.
Przyczyna pożaru nie jest na razie znana, ale już wszczęto dochodzenie w tej sprawie. Prezydent RPA Cyril Ramaphosa, który przyjechał na miejsce zdarzenia, powiedział dziennikarzom, że w sprawie zatrzymano jedną osobę, która jest przesłuchiwana. Wstępny raport wskazuje, że ogień pojawił się w lokalach biurowych.

Kapsztad jest siedzibą parlamentu Republiki Południowej Afryki: izby niższej – Zgromadzenia Narodowego i izby wyższej – Krajowej Rady Prowincji. Rząd ma siedzibę w Pretorii.

Kompleks parlamentarny w Kapsztadzie składa się z trzech części. Najstarszy budynek ukończono w 1884 roku, pozostałe zbudowano w latach 20. i 80. XX wieku.

Poprzedni duży pożar wybuchł w Kapsztadzie w kwietniu ubiegłego roku. Zniszczył część biblioteki miejscowego uniwersytetu, w której znajduje się wyjątkowa kolekcja afrykańskich archiwaliów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!