IO Tokio – 1. sierpnia

0
Tokio

Polscy siatkarze poznali rywala w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni (którzy wygrali grupę A) trafili na Francuzów, czyli czwarty zespół grupy B. Polacy w niedzielę na zakończenie fazy grupowej wygrali z Kanadą 3:0 (25:15, 25:21, 25:16).
Ćwierćfinał Polska-Francja odbędzie się we wtorek.

Trzy reprezentantki Polski awansowały do finału rywalizacji w rzucie młotem podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Najlepszy rezultat eliminacji uzyskała Anita Włodarczyk. Dwukrotna złota medalista imprezy tej rangi już w pierwszej próbie posłała młot na odległość 76,99 m. Na 8. pozycji uplasowała się Malwina Kopron (73,06 m), a dziesiąta była Joanna Fiodorow (72,32 m).
Finał – we wtorek o 13.35 czasu polskiego.

Chińska badmintonistka Chen Yufei wywalczyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Chen Yufei w finale wygrała z Tajwanką Tai Tzu-Ying 2:1 (21:18, 19:21, 21:18).
Brązowy medal zdobyła Pusarla Venkata Sindhu z Indii, która w meczu o trzecie miejsce pokonała Chinkę He Bingjiao 2:0 (21:13, 21:15).

Rywalizująca w kategorii do 76 kg Neisi Patricia Dajomes Barrera zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w podnoszeniu ciężarów. Ekwadorka uzyskała w dwuboju 263 kg – 118 kg w rwaniu oraz 145 w podrzucie.
Drugie miejsce zajęła Amerykanka Katherine Elizabeth Nye (249 kg – 111+138), a podium uzupełniła Meksykanka Aremi Fuentes Zavala (245 kg – 108+137). Polki nie startowały.

Nowym królem sprintu – Włoch. Lamont Marcell Jacobs został w Tokio mistrzem olimpijskim w biegu na 100 metrów. Jacobs w niedzielę dwukrotnie poprawił rekord Europy – w półfinale uzyskał 9,83 sekundy, w finale 9,80. Srebrny medal dla Amerykanina Freda Kerleya (9,84), brąz dla Kanadyjczyka Andre de Grasse (9,89). Polacy nie startowali.

Mutaz Essa Barshim i Gianmarco Tamberi obaj zdobyli złote medale w skoku wzwyż na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zarówno Katarczyk, jak i Włoch skoczyli na wysokość 2.37 metra.
Brąz przypadł Białorusinowi Maksimowi Niedasiekauowi.

Wenezuelka Yulimar Rojas została w Tokio mistrzynią olimpijską w trójskoku i do tego pobiła rekord świata. Rojas prowadziła od początku konkursu, ale rekordowy skok oddała w ostatniej próbie. Uzyskała 15 metrów i 67 centymetrów, czyli 17 centymetrów więcej niż dotychczasowy rekord, który od 1995 roku należał do Ukrainki Inesy Kraweć.
Srebro dla Portugalki Patricii Mamony (15,01 m), brąz dla Hiszpanki Any Peteleiro (14,87 m). Polki nie startowały.

Floreciści Francji zostali mistrzami olimpijskimi w drużynowym turnieju podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.
W ćwierćfinale mistrzowie olimpijscy pokonali reprezentantów Egiptu 45:34. W półfinale okazali się lepsi od Japończyków, zwyciężając 45:42, a w finale byli wyraźnie lepsi od reprezentantów Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego wygrywając 45:28. Francuzi walczyli w składzie: Erwann le Pechoux, Enzo Lefort, Julien Mertine i Maxime Pauty.
Brąz wywalczyli Amerykanie, którzy w decydują cym o medalu meczu wygrali z Japończykami 45:31.

Reprezentaci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zmierzyli się w finale turnieju gry mieszanej na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Para Anastasija Pawluczenkowa/Andriej Rublow pokonała Jelenę Wiesninę i Asłana Karacjewa 6:3, 6:7(5-7), 13-11.

Patryk Dobek awansował do finału biegu na 800 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polak po ataku na ostatniej prostej wygrał swój półfinał z czasem 1:44,60. Odpadł za to Mateusz Borkowski, ostatni w innym półfinałowym biegu (1:46,53). Najszybszy w niedzielę był Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich (1:44,04).
Finał w środę.

Dobiegła końca dzisiejsza rywalizacja medalowa w gimnastyce sportowej na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Izraelczyk Artem Dolgopyat zakończył rywalizację w ćwiczeniach wolnych na pierwszym miejscu. Tym samym zdobył pierwszy złoty medal w gimnastyce dla Izraela w historii. Srebrny medal przypadł Hiszpanowi Rayderleyowi Zapacie, a brązowy Chińczykowi Xiao Ruotengowi.
Rebaca Andrade okazała się najlepsza w skokach kobiet przez stół gimnastyczny. Brazylijka zdobyła wcześniej srebrny medal w wieloboju. Na drugim miejscu zameldowała się Amerykanka Mykayla Skinner, a na trzecim Południowokoreanka Yeo Seojeong.
Max Whitlock zdobył złoto w ćwiczeniach na koniu z łękami. Brytyjczyk na igrzyskach w Rio de Janeiro pięć lat temu wygrał rywalizację w ćwiczeniach wolnych. Drugi w dzisiejszym konkursie był reprezentant Tajwanu Lee Chih Kai, a na trzeciej pozycji uplasował się Japończyk Kazuma Kaya.
W ćwiczeniach na poręczach asymetrycznych najlepsza okazała się mistrzyni świata Belgijka Nina Derwael. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Anastasija Iliankowa, a trzecie Amerykanka Sunisa Lee.
Polacy nie startowali.

Chińczyk Su Bingtian pobił rekord Azji, a Włoch Lamont Jacobs rekord Europy w półfinałowym biegu na 100 metrów na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Obaj biegacze zakwalifikowali sie do finałowego biegu.
31-letni Bingtian przebiegł 100-metrowy dystans z czasem 9.83 sek. i zajął pierwsze miejsce, pobijając tym samym rekord Azji ustalony wcześniej również przez niego.
Rekord Europy pobił finiszujący na trzecim miejscu Włoch Lamont Jacobs. Włoski biegacz pokonał dystans 100 metrów w czasie 9.84 sek.

Niemiec Alexander Zverev został w Tokio mistrzem olimpijskim w tenisie. W finale pokonał Karena Chaczanowa z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 6:3 i 6:1. Po brąz już w sobotę sięgnął Hiszpan Pablo Carreno-Busta.
Polacy odpadli z turnieju we wczesnej fazie – Hubert Hurkacz w drugiej rundzie, Kamil Majchrzak w pierwszej.

Chinka Shi Tingmao została mistrzynią olimpijskim w skokach do wody z trzymetrowej trampoliny na igrzyskach w Tokio. Reprezentantka Chin została tym samym drugą zawodniczką w historii, która zwyciężyła zarówno w skokach synchronicznych do wody, jak i indywidualnych.
Srebro trafiło do rodaczki Tingmao – Wang Han, a podium uzupełniła Amerykanka Krysta Palmer.

Dunka Anne-Marie Rindom wygrała złoty medal w żeglarstwie w klasie Laser Radial na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Brązowa medalistka na turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro w finałowym wyścigu zameldowała się na 7. pozcycji, jednak wyniki w rywalizacji po serii otwierającej dały jej pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.
Srebro zdobyła zwyciężczyni wyścigu finałowego – Szwedka Josefin Olsson. Brąz przypadł Holenderce Marit Bouwmeester.
Magdalena Kwaśna nie zakwalifikowała się do medalowego wyścigu. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zajęła 17. miejsce.

Australijki i Amerykanie triumfowali w rywalizacji pływackich sztafet 4×100 m stylem zmiennym podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.
Australijki w składzie: Kaylee McKeown, Chelsea Hodges, Emma McKeon, Cate Campbell – ustanowiły rekord olimpijski czasem 3:51,60. Drugie miejsce zajęły Amerykanki (3:51,73), a na najniższym stopniu podium stanęły Kanadyjki (3:52,60).
Amerykanie: Ryan Murphy, Michael Andrew, Caeleb Dressel i Zach Apple – przepłynęli dystans w czasie 3:26,78 – to nowy rekord świata. Poprzedni najlepszy wynik w historii należał od 2009 roku również do sztafety Stanów Zjednoczonych i wynosił 3:27,28. Srebro dla Brytyjczyków (3:27,51), a brąz dla Włochów (3:29,17).

Gong Lijiao została w Tokio mistrzynią olimpijską w pchnięciu kulą. Chinka, która w najlepszej próbie uzyskała odległość 20,58 m, wyprzedziła Amerykankę Raven Saunders (19,79 m) i dwukrotną złotą medalistkę imprezy tej rangi – Nowozelandkę Valerie Adams (19,62 m).
Rywalizację w tej konkurencji na piątkowych eliminacjach zakończyły Paulina Guba i Klaudia Kardasz.

Amerykanin Robert Finke sięgnął po złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w pływaniu na 1500 m stylem dowolnym. Srebro zdobył Ukrainiec Mychajło Romanczuk, a na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Florian Wellbrock.

Caeleb Dressel został w Tokio mistrzem olimpijskim w pływaniu na 50 m stylem dowolnym. Amerykanin uzyskał w finale czas 21,07 sek. – to nowy rekord olimpijski.
Drugie miejsce zajął Francuz Florent Manaudou, a po brąz sięgnął Brazylijczyk Bruno Fratus.