Iran wzbogaca uran do 60 procent

2
135
Iran uran
Fot. The Independent

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 60 procent, czyli znacznie wyższego niż pozwalają na to międzynarodowe umowy. O rozpoczęciu procesu w ośrodku w Natanz poinformowali szef miejscowej agencji atomowej i przewodniczący parlamentu.

Eksperci twierdzą, że kolejne złamanie zapisów umowy sprzed sześciu lat ma wywrzeć presję na USA podczas trwających negocjacji. 

Zanim jeszcze informację na ten temat podały irańskie media, o rozpoczęciu procesu wzbogacania uranu do 60 procent poinformował na Twitterze szef parlamentu, a oświadczenie wydał szef irańskiej agencji energii atomowej. Iran informował wcześniej, że taki krok jest odpowiedzią na niedawny atak hakerski na ośrodek nuklearny w Natanz, o który podejrzewa się izraelskie służby. 

Wzbogacony uran to główny składnik ewentualnej bomby atomowej. Według porozumienia nuklearnego sprzed sześciu lat, Iran może produkować pierwiastek wzbogacony do 3 procent. Obecne 60 procent to wciąż za mało, aby wyprodukować bombę, ale znacznie więcej niż ustalono. 
Kilkanaście dni temu rozpoczęły się prowadzone przez pośredników negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie powrotu USA do umowy z 2015 roku. Szybki postęp w rozmowach jest jednak mało prawdopodobny, bo obie strony postawiły wzajemnie wykluczające się warunki.

Porozumienie atomowe podpisane za czasów prezydenta Baracka Obamy zdejmowało większość sankcji nałożonych wcześniej na Iran. W 2018 roku jednak ówczesny prezydent Donald Trump wycofał się z umowy i przywrócił sankcje. To doprowadziło irańską gospodarkę na skraj załamania się.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

2 KOMENTARZE

 1. Czy ktoś jeszcze dziwi się poczynaniom Izraela? Ten mały kraj otoczony przez wrogów musi być stanowczy w swoich działaniach. W wielu krajach arabskich Mein Kampf jest łatwo dostępny. Jakiemu celowi ma służyć popularyzacja tej “literatury”? Hezbollah (w Libanie) i Hamas (w Palestynie) to ugrupowania utrzymywane przez Iran i mające na celu walkę i zniszczenie Izraela. Administracja Bidena chce powrócić do układu z Iranem, co niewątpliwie ułatwi im wyprodukowanie broni atomowej, którą chcą wykorzystać do zniszczenia Izraela i nowego Holocaustu. Antysemityzm lewactwa w USA i w Europie wzrasta i staje bardziej otwarty. W tej sytuacji bardzo dziwne jest stanowisko wielu Amerykanów pochodzenia żydowskiego, którym to nie przeszkadza i popierają przejęcie władzy w USA przez skrajną lewicę. Najlepiej to widać jak zachowują się ci ludzie w kongresie USA. Konsekwencją mogą być rządy w stylu komuno-faszystowskim w Ameryce. Komunizm i faszyzm mają taki sam cel. Absolutna władza i zniewolenie obywateli.

 2. @MurtiBinga 17 kwietnia, 2021 At 10:21 AM
  ” Antysemityzm lewactwa w USA i w Europie wzrasta i staje bardziej otwarty.”
  Tak, tak, pierwsze nazwisko takiego mordującego Żydów lewaka jakie przychodzi mi na myśl to:
  1_Robert Gregory Bowers. Patrz hasło “Pittsburgh synagogue shooting” na Wikipedii.
  Drugie to:
  2_John Timothy Earnest. “Poway synagogue shooting”
  Sami lewacy. Sami kolorowi. Sami muzułmanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!