Brytyjczycy ułatwiają wjazd niektórym imigrantom

0
204

Brytyjski rząd ułatwia wjazd dla części imigrantów, między innymi dla opiekunów, farmaceutów i techników laboratoryjnych. Nowy, pobrexitowy system punktowy od teraz ich premiuje.

Siedemdziesiąt punktów – to próg, który trzeba osiągnąć, by dostać zielone światło na wjazd do kraju. Od teraz będzie łatwiej, bo ludzie ci już na starcie dostaną 20. To efekt wpisania ich na specjalną listę zawodów, w których brakuje rąk do pracy. Nadal trzeba znać język angielski, trzeba mieć ofertę pracy na minimum 20 tysięcy funtów rocznie. Na Wyspy łatwiej będzie przyjechać także asystentom pielęgniarskim, audiologom i specjalistom od higieny jamy ustnej.

Komisja doradzająca rządowi ws. imigracji już wcześniej zalecała takie zmiany. Ale minister Priti Patel, zwolenniczka twardej linii wobec migrantów, zdecydowała się zaczekać. I sprawdzić, czy luki nie zostaną przypadkiem wypełnione przez brytyjskich pracowników. Tak się jednak nie stało. Teraz w oficjalnym komunikacie brytyjskie MSW podkreśla, że chętnie wita w kraju zdolnych ludzi z całego świata, a zmiany w systemie ułatwią im zadomowienie się na Wyspach.

Są też jednak krytycy. Think tank Migration Watch pyta dlaczego brexitowa Brytania otwiera szerzej drzwi dla imigrantów. “To z pewnością nie jest odzyskiwanie kontroli, jakie nam obiecano” – komentuje w Timesie szef organizacji, Alp Mehmet.
Jednocześnie rząd poluzowuje też zasady dotyczące studentów zza granicy. Dotychczas po skończeniu nauki Polak, Chińczyk czy Niemiec mieli cztery miesiące na znalezienie pracy. Potem musieli wyjechać. Teraz okres ten został wydłużony do dwóch lat.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!