USA: sąd w Minneapolis chce rozpatrywania śmierci G. Floyda jako morderstwo 3 stopnia

0
299
Derek Chauvin Minnesota sąd policjant George Floyd
Fot. City Pages

Sąd apelacyjny w amerykańskim Minneapolis uznał, że należy ponownie rozpatrzyć sprawę śmierci George’a Floyda jako morderstwo trzeciego stopnia. Oznaczałoby to potencjalną niższą maksymalną karę dla policjanta Dereka Chauvina, oskarżanego o przyczynienie się do śmierci Afroamerykanina.

Proces policjanta miał się rozpocząć w poniedziałek. Ciążą na nim zarzuty morderstwa drugiego stopnia – za co grozi do 40 lat więzienia i zabójstwa drugiego stopnia – maksymalnie 10 lat więzienia. Morderstwo trzeciego stopnia oznacza maksymalną karę 25 lat pozbawienia wolności. Obrońcy funkcjonariusza mają dowodzić, że działał on zgodnie ze swoimi obowiązkami i stopniem wyszkolenia w policji. 

W maju ubiegłego roku w internecie ujawniono wideo, na którym widać jak policjant przez 9 minut przyduszał kolanem zatrzymanego czarnoskórego George’a Floyda – co doprowadziło do jego śmierci. Wywołało to masowe protesty ruchu Black Lives Matter przeciwko brutalności policjantów i rasizmowi. Demonstracjom towarzyszyły podpalenia, rabunki, napady i pobicia. Zginęło kilkanaście osób, a straty oceniane są na wiele milionów dolarów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!