Świat

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 20 procent

04/01/2021 0 komentarzy
Iran uran

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent. Poinformowała o tym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. To największe jak do tej pory złamanie umowy nuklearnej, jaką Teheran podpisał pięć lat temu ze wspólnotą międzynarodową.

Podwyższenie poziomu wzbogacania uranu rozpoczęło się w ośrodku nuklearnym w Fordo. Irańskie władze wielokrotnie informowały, że odchodzenie od kolejnych punktów umowy nuklearnej z 2015 roku jest reakcją na przywrócenie sankcji gospodarczych przez amerykańskiego prezydenta. Donald Trump poinformował dwa lata temu, że Waszyngton wycofuje się z umowy, a w kolejnych miesiącach nakładał na Teheran kolejne restrykcje, które w poważnym stopniu dotknęły irańską gospodarkę.
Pozostali sygnatariusze umowy z Iranem, tacy jak Unia Europejska czy Rosja wielokrotnie informowały, że chcą uratować dokument i sprzeciwiają się sankcjom. Po dzisiejszej decyzji Iranu przedstawiciele Brukseli oświadczyli, że jest to poważne naruszenie zapisów umowy.

Choć do produkcji broni nuklearnej potrzebny jest uran wzbogacony do poziomu 90 procent to poziom 20 procent, jaki obecnie jest wytwarzany w Fordo, jest uważany za wysoki.

Iran od wielu lat twierdzi, że nie chce produkować bomby atomowej, a wzbogacony uran potrzebny jest do wytwarzania taniej energii oraz do leczenia nowotworów. Umiarkowani irańscy politycy wiążą nadzieje na powrót USA do umowy z rozpoczynającą się 20 stycznia prezydenturą Joe Bidena.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych