Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 20 procent

Wiadomości Świat

0
218
Iran uran
Fot. The Independent

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent. Poinformowała o tym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. To największe jak do tej pory złamanie umowy nuklearnej, jaką Teheran podpisał pięć lat temu ze wspólnotą międzynarodową.

Podwyższenie poziomu wzbogacania uranu rozpoczęło się w ośrodku nuklearnym w Fordo. Irańskie władze wielokrotnie informowały, że odchodzenie od kolejnych punktów umowy nuklearnej z 2015 roku jest reakcją na przywrócenie sankcji gospodarczych przez amerykańskiego prezydenta. Donald Trump poinformował dwa lata temu, że Waszyngton wycofuje się z umowy, a w kolejnych miesiącach nakładał na Teheran kolejne restrykcje, które w poważnym stopniu dotknęły irańską gospodarkę.
Pozostali sygnatariusze umowy z Iranem, tacy jak Unia Europejska czy Rosja wielokrotnie informowały, że chcą uratować dokument i sprzeciwiają się sankcjom. Po dzisiejszej decyzji Iranu przedstawiciele Brukseli oświadczyli, że jest to poważne naruszenie zapisów umowy.

Choć do produkcji broni nuklearnej potrzebny jest uran wzbogacony do poziomu 90 procent to poziom 20 procent, jaki obecnie jest wytwarzany w Fordo, jest uważany za wysoki.

Iran od wielu lat twierdzi, że nie chce produkować bomby atomowej, a wzbogacony uran potrzebny jest do wytwarzania taniej energii oraz do leczenia nowotworów. Umiarkowani irańscy politycy wiążą nadzieje na powrót USA do umowy z rozpoczynającą się 20 stycznia prezydenturą Joe Bidena.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!