Nie żyje Sean Connery, miał 90 lat

0
2271
Sean Connery nie żyje
Fot. globalnews.ca
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nie żyje szkocki aktor Sean Connery – informuje BBC. 

Miał 90 lat. Zmarł we śnie na Bahamach. Od pewnego czasu zmagał się z chorobą – podaje brytyjski nadawca.
Sean Connery otrzymał Oscara za rolę Jima Malone w filmie “Nietykalni” oraz dwa Złote Globy za filmy “Indiana Jones i ostatnia krucjata” oraz “Nietykalni”. Czterokrotnie doceniła go Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA. W 2000 roku królowa Elżbieta II uhonorowała go tytułem szlacheckim.

Jedną z najbardziej znanych jego ról był James Bond w filmach: “Doktor No”, “Pozdrowienia z Rosji”, “Goldfinger”, “Operacja Piorun”, “Żyje się tylko dwa razy”, “Diamenty są wieczne” i “Nigdy nie mów nigdy”.

Aktor urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu. Gdy z powodu kłopotów z układem pokarmowym musiał porzucić plany kariery w marynarce wojennej, zgłosił się do musicalu “South Pacific”, w którym dostał niewielką rolę. Ścieżkę zawodową związał z telewizją, gdzie grał w wielu spektaklach. Zapamiętano go z roli boksera w “Requiem for a Heavyweight”.

Na srebrnym ekranie można go było zobaczyć w musicalu “Lilacs in the Spring”, a później między innymi w filmach “Najdłuższy dzień”, “Imię róży” czy “Polowanie na Czerwony Październik”. Jednak największą rozpoznawalność przyniosła mu rola Jamesa Bonda. W filmach o superszpiegu pojawił się siedmiokrotnie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!