USA – wybory: ekspert o głosowaniu Polonii

Wiadomości USA - Polonia

0
1175
Wybory USA Polonia
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polonia mieszka w stanach bardzo ważnych dla wyniku amerykańskich wyborów prezydenckich – mówi Polskiemu Radiu amerykański politolog polskiego pochodzenia, Dominik Stecuła z Colorado State University. Według politologa, obaj kandydaci wykonują gesty pod adresem Polonii i zabiegają o polskie głosy. 

W 2016 roku Donald Trump został prezydentem dzięki zwycięstwom w stanach Michigan, Wisconsin oraz w Pensylwanii. W Michigan i Wisconsin Polonia – Amerykanie polskiego pochodzenia – stanowią około 10 procent mieszkańców, w Pensylwanii 7 procent. W większości są to ludzie, których przodkowie pochodzą z Polski, ale sami nie mówią po polsku. „Są to ludzie, którzy czują przynależność do polskiej kultury – wychowując się chodzili do polskiego kościoła, chodzą do polskiego sklepu, lubią polskie jedzenie” – tłumaczy doktor Dominik Stecuła.

Naukowiec wymienia również konserwatyzm Polonii, przywiązanie do wartości rodzinnych oraz poczucie, że jest ignorowana przez mainstream. „Kampania Trumpa ze swoimi antyestablishmentowymi postulatami trafiła w 2016 roku na podatny grunt, jeśli chodzi o zapomniane miejsca w Ameryce i urazę, jaką czują Amerykanie polskiego pochodzenia do elit” – powiedział Dominik Stecuła. Politolog uważa, że w tym roku obaj kandydaci podejmują próby wyciagnięcia ręki do Polonii. Donald Trump zniósł wizy dla Polaków i odwiedził Narodowe Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Joe Biden wypowiedział się z okazji Dnia Pułaskiego i wydał oświadczenie dotyczące wsparcia dla Polski w kwestiach obronnych i niezależności energetycznej.  

Dominik Stecuła wraz z prestiżowym „Piast Institute” przeprowadzi w tym roku drugą edycję badania Polish Americans Today, którego celem jest lepsze poznanie i zrozumienie amerykańskiej Polonii. Będzie ono obejmować demografię, kwestie społeczne i ekonomiczne a także preferencje polityczne Amerykanów polskiego pochodzenia. Badanie jest dostępne w Internecie na stronie www.polishamericanstudy.com. 

Poprzednia edycja badania Polish Americans Today ukazała się w formie książki w 2010 roku. Do dziś stanowi ona cenne źródło informacji o Polonii dla naukowców, dziennikarzy i polityków. Badaniem z 2010 roku kierował nieżyjący już doktor Thaddeus Radzilowski, obecnym kieruje dyrektor wykonawcza „Piast Institute”, Virginia Skrzyniarz.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!