Szczyt UE: brak zgody na propozycje szefa Rady i tzw. oszczędnej piątki

0
UE
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Na unijnym szczycie w Brukseli nie ma zgody ani na kompromisową propozycję szef Rady Europejskiej dotyczącą finansowania Wspólnoty, ani na projekt krajów z tak zwanej grupy oszczędnych. Takie informacje przekazali brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci. 


Obrady europejskich przywódców jednak trwają i jeszcze są podejmowane próby osiągniecia porozumienia. Po 19.00 unijni przywódcy zasiedli do wspólnej kolacji po ponad 7-godzinnych konsultacjach. 
Dyplomaci relacjonują, że na razie nie widać szans na przełamanie impasu w sprawie funduszu odbudowy po pandemii. Odrzucenie propozycji, którą wczoraj przygotował szef Rady Europejskiej nie jest zaskoczeniem, bo tak zwana oszczędna piątka przygotowała własną i przedstawiła ją dziś na szczycie. Ale i ona wywołała sprzeciw. Holandia, Austria, Dania, Szwecja i Finlandia zaproponowały zmniejszenie funduszu odbudowy z 750 miliardów euro do 700 miliardów oraz puli dostępnych grantów z 500 miliardów euro pierwotnie proponowanych do 350 miliardów. 
“To nie do zaakceptowania dla większości krajów, bo oznacza poważne cięcia w polityce klimatyczne i cyfrowej” – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów. 


Kraje południa Europy, dotknięte przez kryzys wywołany pandemią, domagały się minimum 400 miliardów euro. Taki był też postulat Francji i Niemiec. To wszystko powoduje, że nastroje nie są optymistyczne. I choć początkowo wydawało się, że przedłużające się konsultacje dają nadzieję na porozumienie, to teraz nie brak komentarzy, że szczyt zakończy się fiaskiem i europejscy przywódcy ponownie przyjadą na kolejny jeszcze w tym miesiącu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!