Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej uruchomiło portal „Katyń Pro Memoria”. Portal w języku polskim, angielskim i rosyjskim pozwala odbyć wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, poznać sylwetki zamordowanych osób, posłuchać fragmentów pamiętników, listów.
Trwa konferencja #katynpromemoria podczas której zgromadzeni prelegenci i goście rozmawiają o Zbrodni Katyńskiej, w jej 80. rocznicę. Mamy nadzieję, że nasz portal https://t.co/p9AflDUshY przybliży wszystkim nieobecnym Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. pic.twitter.com/69GZZl0S2n
— Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (@CPRDiP) March 5, 2020
Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia powiedział Polskiemu Radiu, że portal jest związany z kampanią społeczną w ramach, której na stornie internetowej katynpromemoria.pl zostanie uruchomiona aplikacja „Katyń Pro Memoria. Zapal światło pamięci”. Umożliwia ona oddanie symbolicznego hołdu 4415 ofiarom Zbrodni Katyńskiej.
Maciej Wyrwa dodaje, że portal w interaktywny sposób prezentuje cmentarz katyński – znani aktorzy czytają pamiętniki wydobyte z dołów śmierci. Na stronie internetowej znajdują się również filmy z relacjami osób, które uczestniczyły w ekshumacjach, a także filmy ze współczesnymi nagraniami z Cmentarza w Katyniu.
Portal zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji w Warszawie zorganizowanej w 80. rocznicę wydania rozkazu z 5 marca 1940 r., Biura Politycznego KC WKP(b) o rozstrzelaniu polskich jeńców w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na wschodnich województw Rzeczypospolitej.
Zbrodnia Katyńska została zakwalifikowana jako zbrodnia wojenna, przeciwko ludzkości, zbrodnia ludobójstwa. W kwietniu 1940 roku NKWD rozstrzelało co najmniej 21 768 obywateli Polski.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!