Portal internetowy i kampania „Katyń Pro Memoria”

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej uruchomiło portal „Katyń Pro Memoria”. Portal w języku polskim, angielskim i rosyjskim pozwala odbyć wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, poznać sylwetki zamordowanych osób, posłuchać fragmentów pamiętników, listów.

Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia powiedział Polskiemu Radiu, że portal jest związany z kampanią społeczną w ramach, której na stornie internetowej katynpromemoria.pl zostanie uruchomiona aplikacja „Katyń Pro Memoria. Zapal światło pamięci”. Umożliwia ona oddanie symbolicznego hołdu 4415 ofiarom Zbrodni Katyńskiej. 
Maciej Wyrwa dodaje, że portal w interaktywny sposób prezentuje cmentarz katyński – znani aktorzy czytają pamiętniki wydobyte z dołów śmierci. Na stronie internetowej znajdują się również filmy z relacjami osób, które uczestniczyły w ekshumacjach, a także filmy ze współczesnymi nagraniami z Cmentarza w Katyniu.

Portal zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji w Warszawie zorganizowanej w 80. rocznicę wydania rozkazu z 5 marca 1940 r., Biura Politycznego KC WKP(b) o rozstrzelaniu polskich jeńców w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na wschodnich województw Rzeczypospolitej.

Zbrodnia Katyńska została zakwalifikowana jako zbrodnia wojenna, przeciwko ludzkości, zbrodnia ludobójstwa. W kwietniu 1940 roku NKWD rozstrzelało co najmniej 21 768 obywateli Polski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!