IO Tokio – 2. sierpnia

0
Tokio

Valarie Allman została mistrzynią olimpijską w rzucie dyskiem podczas igrzysk w Tokio. Amerykanka zwyciężyła z wynikiem 68,98 m. Srebrny medal wywalczyła Niemka Kristin Pudenz (66.86 m), a po brąz sięgnęła Kubanka Yaime Pérez (65,72 m).

——-

Amerykanka Jade Carey mistrzynią olimpijską w gimnastyce sportowej w ćwiczeniach wolnych. Srebro przypadło Włoszcze Vanessie Ferrari, a brązowe medale zdobyły dwie zawodniczki z tym samym wynikiem końcowym – Japonka Mai Murakami oraz reprezentantka Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Angielina Mielnikowa.

Rywalizująca w kategorii do 87 kilogramów Wang Zhouyu zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w podnoszeniu ciężarów. Chinka uzyskała w dwuboju 270 kg – 120 kg w rwaniu oraz 150 kg w podrzucie.
Drugie miejsce zajęła Ekwadorka Tamara Salazar (263 kg – 113+150), a podium uzupełniła reprezentantka Dominikany Crismery Santana (256 kg – 116+140). Polki nie startowały.

Brytyjczycy zwyciężyli w rywalizacji drużynowej we Wszechstronnym Konkursie Koni Wierzchowych. Drugie miejsce zajęli Australijczycy, a brąz przypadł Francuzom.

Marokańczyk Soufiane El Bakkali (8.08.90) wygrał finałowy bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Wicemistrzem olimpijskim został Lamecha Girma z Etiopii (8.10.38), a trzecie miejsce zajął Kenijczyk Benjamin Kigen (8.11.45).

Zakończyły się trzy finały turniejów zapaśniczych na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
W finałowym pojedynku w kategorii do 76 kilogramów kobiet Niemka Aline Rotter-Focken pokonała Amerykankę Adeline Marię Gray 7:3. Na trzecim stopniu podium stanęła Chinka Zhou Qian oraz Turczynka Yasemin Adar.
Finał zapaśników w kategorii do 130 kilogramów zakończył się zwycięstwem Kubańczyka Mijaina Lopeza Nuneza nad Gruzinem Iakobim Kajaią 5:0. Trzecie miejsce zajął reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Siergiej Siemionow oraz Turek Riza Kayaalp.
Złoty medal w finale kategorii do 60 kilogramów zdobył inny Kubańczyk – Luis Alberto Orta. Zapaśnik pokonał Japończyka Kenichiro Fumitę 5:1. Brązowe medale przypadły reprezentantowi Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Siergiejowi Jemielinowi oraz Chińczykowi Walihanowi Sailike,

Holenderka etiopskiego pochodzenia Sifan Hassan (14.36.79) wygrała finałowy bieg na 5000 metrów kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Wicemistrzynią olimpijską została Kenijka Hellen Obiri (14.38.36), a po brązowy medal sięgnęła Gudaf Tsegay z Etiopii (14.38.87).

Rywalizująca w kategorii powyżej 87 kilogramów Li Wenwen zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w podnoszeniu ciężarów. Chinka uzyskała w dwuboju 320 kg – 140 kg w rwaniu oraz 180 kg w podrzucie. Sztangistka ustaliła tym samym trzy rekordy olimpijskie.
Drugie miejsce zajęła Brytyjka Emily Campbell (283 kg – 122+161), a podium uzupełniła Amerykanka Sarah Robles (282 kg – 128+154).

——————-

Jasmine Camacho-Quinn zdobyła złoty medal w biegu na 100 metrów przez płotki. Portorykanka, która w finale uzyskała czas 12,37 sek., wyprzedziła Amerykankę Kendrę Harrison (12,52 sek.) i reprezentantkę Jamajki Megan Tapper (12,55 sek.).
Rywalizację w tej konkurencji na półfinale zakończyły Pia Skrzyszowska i Klaudia Siciarz.

———————-

Miltiadis Tendoglu został mistrzem olimpijskim w skoku w dal. Grek, który w najlepszej próbie uzyskał odległość 8,41 m, wyprzedził dzięki lepszej drugiej próbie Kubańczyka Juana Miguela Echevarríę (8,41 m). Brąz zdobył inny reprezentant Kuby – Maykel Massó (8,21 m).
——————

Chińskie kolarki torowe zdobyły złoty medal w sprincie drużynowym. W decydującym pojedynku pokonały Niemki. Brązowy medal dla reprezentantek Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Na 7. miejscu zmagania ukończyły Polki w składzie Urszula Łoś i Marlena Karwacka.
W 1. rundzie Chinki czasem 31.804 ustanowiły nowy rekord świata.

Changhong Zhang został złotym medalistą w strzelaniu z karabinu małokalibrowego w trzech postawach z 50. Reprezentant Chin wynikiem 466,0 pkt pobił rekord świata.
15. miejsce w eliminacjach zajął Tomasz Bartnik i nie zakwalifikował się do finału z udziałem ośmiu zawodników.

——————-

Chińczyk Liu Yang został w Tokio mistrzem olimpijskim w gimnastyce sportowej w skokach na trampolinie. Srebrno zdobył jego rodak You Hao, a brąz przypadł mistrzowi olimpijskiemu sprzed pięciu lat – Grekowi Eleftheriosowi Petrouniasowi.

————————

Francuz Jean Quiquampoix został w Tokio mistrzem olimpijskim w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego na dystansie 25 metrów.
Drugie miejsce zajął Kubańczyk Leuris Pupo, a trzecie Chińczyk Li Yuehong.

—————————

Indonezyjki Greysia Polii i Apriyani Rahayu pokonały Chinki Qingchen Che i Yifani Jia w finale debla kobiet olimpijskiego turnieju w badmintonie w Tokio 21:19 i 21:15. Brązowy medal zdobyły Soyeong Kim i Heeyong Kong z Korei Południowej.