IO Tokio – 30. lipca

0
Tokio

Etiopczyk Selemon Barega zdobył złoty medal w biegu na 10 000 metrów na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci Ugandy – odpowiednio: aktualny rekordzista świata Joshua Cheptegei i Jacob Kiplimo.

Szpadziści Japonii zostali mistrzami olimpijskimi w drużynowym turnieju podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.
W ćwierćfinale mistrzowie olimpijscy pokonali reprezentantów Francji 45:44. W półfinale okazali się lepsi od Południowokoreańczyków, zwyciężając 45:38, a w finale pewnie pokonali reprezentację Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 45:36. Japończycy walczyli w składzie: Masaru Yamada, Koki Kano, Satoru Uyama i Kazuyasu Minobe.
Brąz wywalczyli Południowokoreańczycy, którzy w decydują cym o medalu meczu wygrali z Chińczykami 45:42.

Polska lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4×400 m awansowała do finału igrzysk olimpijskich w Tokio.
Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński zajęli pierwsze miejsce w swoim półfinałowym biegu z rekordem Europy 3 minuty 10,44 sekundy.
Finał w sobotę.

Paulina Guba i Klaudia Kardasz nie zdołały awansować do finału pchnięcia kulą na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Pierwsza z Polek w eliminacjach uzyskała 16 m 98 cm, a druga 17 m 76 cm. Były to wyniki gorsze od minimum – 18 m 80 cm, a w swoich seriach Guba zajęła 13., a Kardasz 10. miejsce.

Pływaczka Katarzyna Wasick awansowała do półfinału 50 m stylem dowolnym na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Polka z czasem 24,31 sekundy była druga w swoim eliminacyjnym wyścigu, a jej wynik był piąty w całej stawce.
Półfinał w sobotę, a wyścig o medale w niedzielę.

Pływak Paweł Juraszek awansował do półfinału 50 m stylem dowolnym na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Polak miał 16. czas eliminacji – 21,97 sekundy. Odpadł Konrad Czerniak sklasyfikowany na 31. miejscu.

Czech Lukas Krpalek został w Tokio mistrzem olimpijskim w judo w kategorii powyżej 100 kg.
W finale pokonał w dogrywce Gruzina Gurama Tusziszwiliego. W Rio de Janeiro Krpalek był najlepszy w wadze do 100 kg.
Brązowy medal w stolicy Japonii zdobył legendarny Teddy Riner. Francuz – mistrz olimpijski z Londynu i Rio de Janeiro – w walce o brąz pokonał także w dogrywce reprezentanta gospodarzy Hisayoshiego Harasawę. Brąz wywalczył także Rosjanin Tamerlan Baszajew.
Na pierwszej rundzie udział zakończył Maciej Sarnacki. Polak przegrał przed czasem z reprezentantem Azerbejdżanu Uszangim Kokaurim.

W rywalizacji pań w kategorii powyżej 78 kg zwyciężyła Akira Sone, która w finale pokonała Kubankę Idalys Ortiz. Brąz dla Romane Dicko z Francji i Iryny Kindzerskiej z Azerbejdżanu.

Novak Đjoković (ATP 1) przegrał w półfinale gry pojedynczej w tenisie na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Serb rozstawiony z “jedynką” uległ rozstawionemu z “czwórką” Niemcowi Aleksandrowi Zwieriewowi (ATP 5) 6:1, 3:6, 1:6. Tym samym pierwszy tenisista w rankingu ATP utracił szansę na zdobycie tzw. “złotego szlema”, czyli odniesienia zwycięstw we wszystkich wielkoszlemowych turniejach w sezonie oraz zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wcześniej Đjoković wygrał Australian Open, French Open oraz Wimbledon.
W pierwszy dzisiejszym półfinale Karen Chaczanow (ATP 25) zwyciężył w pojedyku z Pablo Carreno-Bustą (ATP 11). Rosjanin rozstawiony z “dwunastką” pokonał grającego z turniejową “szóstką” Hiszpana 6:3, 6:3.
Finał – w niedzielę

Zwycięstwo i dwie porażki – to ostateczny dorobek Piotra Kantora i Bartosza Łosiaka w fazie grupowej turnieju siatkówki plażowej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W piątek Polacy ulegli Włochom – Daniele Lupo i Paolo Nicolaiowi 1:2 (19:21, 21:17, 15:10).
Po trzech spotkaniach Kantor i Łosiak zajmują drugie miejsce w swojej grupie, które jest premiowane bezpośrednim awansem do 1/8 finału. O tym czy “biało-czerwoni” zagrają w 1/8 finału zadecyduje jednak ostatni mecz w ich grupie. Jutro o 4.00 czasu polskiego Japończycy Yusuke Ishijima i Katsuhiro Shiratori zmierzą się z Juliusem Thole i Clemensem Wicklerem.

Czech Jiri Prskavec wygrał rywalizację kajakarzy górskich (K1) na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Srebrny medal dla Słowaka Jakuba Grigara, a brąz dla Niemca Hannesa Aignera.
Krzysztof Majerczak odpadł w półfinale i został sklasyfikowany na 15. pozycji.

Polscy siatkarze wygrali z Japonią 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w spotkaniu grupy A na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Wcześniej biało-czerwoni pokonali Włochów 3:0 i Wenezuelczyków 3:1 oraz przegrali z Irańczykami 2:3. Mistrzowie świata są już pewni awansu do ćwierćfinału.
W niedzielę Polacy zagrają z Kanadyjczykami na zakończenie grupowej fazy.

Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec pozostają liderkami w rywalizacji żeglarskiej klasy 470 na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Polki w piątek w wyścigach nr 5 i 6 zajmowały odpowiednio – 13. i 1. miejsce.
W klasyfikacji generalnej Ogar-Hill i Skrzypulec wyprzedzają Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre oraz Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz. Do końca rywalizacji pozostały cztery eliminacyjne wyścigi oraz medalowy wyścig z udziałem czołowych dziesięciu załóg.

Tatjana Schoenmaker została w Tokio mistrzynią olimpijską w pływaniu na 200 m stylem klasycznym. Reprezentantka Republiki Południowej Afryki w finale uzyskała czas 2:18,95 – to nowy rekord świata. Poprzedni najlepszy rezultat w historii należał od 2013 roku do Dunki Rikke Møller Pedersen i wynosił 2:19,11.
Pozostałe miejsca na podium dla Amerykanek – srebro zdobyła Lilly King, a brąz przypadł Annie Lazor.