Wilno: rozmowy ministrów obrony Polski i Litwy

0
Fot. X: MON
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Kwestie ochrony i bezpieczeństwa wschodniej granicy Unii Europejskiej, zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie oraz pomoc Ukrainie były tematami rozmów szefów resortów obrony Polski i Litwy w Wilnie. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, że Polska i państwa bałtyckie będą zabiegać o to, aby ochronę granic sfinansowała Unia Europejska. 

Władysław Kosiniak-Kamysz na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Litwy Laurynasem Kascziunasem zaznaczył, że Polska i Litwa oczekują finansowego zaangażowania UE w obronę granicy wschodniej oraz w budowę “Tarczy Wschód” i “Bałtyckiej Linii Obrony”.
Wicepremier oświadczył również, że Polska jest przygotowana na przekazanie kolejnej transzy pomocy Ukrainie. “Przygotowana jest kolejna donacja sprzętu na Ukrainę, przede wszystkim amunicji, o wartości stu milionów euro” – powiedział minister. Kosiniak-Kamysz powiedział też, że Warszawa chce wspólnie z Litwą dokonywać zakupów sprzętu wojskowego.

“Rozmawialiśmy o przenośnych zestawach przeciwlotniczych, o Piorunach” – oznajmił. Ministrowie rozmawiali też o zbliżającym się szczycie NATO i zapewniali, że będą zabiegać o wypełnienie zobowiązań sojuszniczych. Chodzi przede wszystkim o przekazywanie przez wszystkie państwa Sojuszu przynajmniej dwóch procent PKB na obronność. “Ponad trzy procent PKB na Litwie, ponad cztery procent w Polsce. To przykład, który inne państwa sojusznicze powinny wziąć sobie do serca i go realizować. Ponad jedna trzecia krajów wciąż nie wypełnia zobowiązania” – zaznaczył wicepremier. 

Przed południem ministrowie obrony Polski i Litwy odwiedzili jedną ze strażnic granicznych na granicy litewsko-białoruskiej. Szef MON mówił tam, że wojna hybrydowa trwa na wschodnich granicach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a polska granica jest dziś atakowana najsilniej. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!