KE zakończy procedurę praworządnościową przeciwko Polsce

2
Fot. warsawinstitute.org
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W najbliższych dniach zostanie zakończona procedura praworządnościowa przeciwko Polsce. Komisja Europejska otrzymała zielone światło od ministrów do spraw europejskich krajów członkowskich.

Chodzi o procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu, którą Komisja Europejska rozpoczęła w grudniu 2017 roku w związku z zarzutami dotyczącymi braku niezależności sądownictwa w Polsce. Komisja uważa, że nowy plan reform w sądownictwie pozwala stwierdzić, iż nie ma już systemowego zagrożenia dla praworządności.

Wiceszefowa Komisji Vera Jourova powiedziała, że zakończenie procedury ma symboliczne znaczenie.

“Widzimy wyraźną determinację, by poprawić działanie sądów i prokuratur. Wybrzmiało to dziś w wypowiedziach kilku ministrów: “Polsko, witamy ponownie”. Podzielane jest stanowisko, że bycie krajem objętym procedurą z artykułu 7. jest raczej dyskwalifikujące, to wiąże się też ze złą reputacją takiego państwa” – powiedziała wiceszefowa Komisji. 

Zapalenie zielonego światła przez kraje członkowskie z zadowoleniem przyjął minister do spraw europejskich. Jego zdaniem Polacy czekali na ten dzień od siedmiu lat. Adam Szłapka zaznaczył, że procedura z artykułu 7. kładła się cieniem na pozycji Polski w Unii i utrudniała Polsce realizację interesów.

“To jest niezwykle ważny dzień. No i cóż, możemy powiedzieć, że to było 26 do jednego, bo jedyne wątpliwości, które się pojawiły, to były ze strony węgierskiej, a ze strony pozostałych państw członkowskich bardzo mocne wsparcie dla Polski i wielka radość, że Polska wraca do głównego stołu” – powiedział minister do spraw europejskich. 

Szef resortu sprawiedliwości podkreślał, że zakończenie procedury było priorytetem, bo szkodziła ona Polsce. Adam Bodnar zaznaczył, że to nie zwalnia Polski z obowiązku kontynuowania reform.

“Nie tracimy dnia, pracując nad odbudowywaniem praworządności w Polsce. To jest trudny i skomplikowany proces. Jestem wdzięczny państwom członkowskim za zrozumienie dla tych trudności i za docenienie wszystkiego, co do tej pory udało się zrobić. Zaufanie zostało okazane i ten wniosek Komisji potwierdzony przez 26 państw jednak wskazuje na to, że nie istnieje już to wyraźne ryzyko dla stanu niepraworządności” – powiedział minister sprawiedliwości.

Zaznaczył, że Polska będzie na bieżąco informować o dalszej realizacji 9-punktowego planu reform w wymiarze sprawiedliwości. Elementy tego planu to między innymi ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa, czy prace nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. By przekonać Komisję do zakończenia procedury praworządnościowej, Polska przystąpiła też do Europejskiej Prokuratury i zapowiedziała uznanie wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

2 COMMENTS

  1. UE i KE cały czas zastanawiam się jak pozwać za dyskryminację poltyczna i to o odszkodowanie realne takie w pieniądzu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!