W Warszawie na placu Defilad rozpoczął się protest rolników. Otwierając manifestację, organizatorzy przypomnieli postulaty środowiska rolniczego, które zostaną przekazane przedstawicielom rządu. Z placu Defilad rolnicy przejdą pod budynek Sejmu. W parlamencie delegacja rolnicza ma spotkać się z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Następnie protestujący przejdą pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Tam złożą petycję zawierającą najważniejsze postulaty środowiska rolniczego.
Rolnicy domagają się przede wszystkim rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, który ich zdaniem doprowadzi do zmniejszenia opłacalności produkcji rolnej. Drugim postulatem jest uszczelnienie granicy z Ukrainą, by nie dopuścić do importu tanich produktów spożywczych i rolnych na polski rynek. Rolnicy chcą również, by rząd zaangażował się w ochronę hodowli zwierząt w naszym kraju.
Organizatorzy demonstracji zgłosili dziesięć tysięcy osób, ale zastrzegli, że protestujących może być więcej. Zablokowane będą Aleje Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, ulice Wiejska, Piękna oraz Aleje Ujazdowskie. Stołeczne władze zalecają, by w razie możliwości mieszkańcy Warszawy omijali centrum miasta.
Profesor Adam Wąs ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uważa, że założenia Zielonego Ładu w zakresie rolnictwa są trudne do pogodzenia. Zwraca uwagę między innymi na niedostateczne finansowanie Zielonego Ładu oraz trudne do pogodzenia założenia dotyczące między innymi wspierania obszarów wiejskich, zagwarantowania rolnikom odpowiednich wynagrodzeń, a jednocześnie oczekiwanie, że żywność będzie produkowana ekologicznie i sprzedawana w konkurencyjnych cenach.
Rolnicy, protestujący w Warszawie, domagali się też ograniczenia importu z Ukrainy. Naukowiec z SGGW powiedział, że rolnikom z krajów unijnych trudno konkurować z ukraińskimi. Dodał, że rolnictwo europejskie jest rozdrobnione, a producenci żywności muszą spełniać wymagania związane z unijną polityką rolną.