Polska

Rolnicy: kolejne manifestacje 20 lutego

15/02/2024 0 komentarzy

Przedstawiciele związków rolniczych i organizacji producenckich wzięli udział w rozmowach z władzami resortu rolnictwa. Do Warszawy przyjechali ze stałą listą postulatów. Chodzi o rosnące koszty produkcji spowodowane unijną polityką tzw. Zielonego Ładu, a także o nierówną konkurencję nielimitowanego importu z Ukrainy.


Pochodzący z Zamojszczyzny Wiesław Gryn z organizacji “Oszukana Wieś” stwierdził, że spotkanie nie przyniosło przełomu. Jak wyjaśniał, rozwiązania proponowane przez resort potrzebują finansowania i zgody politycznej na wielu poziomach. “Tymczasem problemy są tu i teraz – do tego tylko rosną” – wyjaśniał. “Stoimy w przeddzień nowego okresu wegetacji i my nie wiemy – czy stosować nawozy, czy nie, czy spryskiwać, czy nie, czy wygaszać produkcję czy nie. Może się okazać tak, że każdy wyjazd w pole będzie błędem, bo możemy sobie narobić kosztów. Nie może być tak, że minister opowiada ogólnikami, a my wracamy z niczym. Jak my się czujemy, wracając do kolegów i praktycznie nie mamy nic”? – pyta retorycznie związkowiec.


Minister rolnictwa Czesław Siekierski przypominał, że pracuje polsko-ukraińska grupa robocza, która ma wypracować mechanizm limitowania importu poszczególnych płodów rolnych do Polski. Chodzi o rozwiązania, które uzyskają “ciche przyzwolenie” Brukseli odpowiadającej za wspólny rynek UE: “Negocjujemy dwustronne porozumienie, aby na pewien przejściowy okres ustalić zasady określające wielkości kontyngentów, aby nie naruszyć poszczególnych rynków w Polsce. Do końca marca powinniśmy to wszystko uzgodnić” – zapowiedział szef resortu z PSL-u.


Czesław Siekierski zapowiedział też pakiet dopłat dla rolników, który ma umożliwić wznowienie prac polowych oraz rekompensować część utraconych zysków z produkcji: “Ruszamy z dopłatami, wypłatę z kukurydzą, i dopłaty do paliwa. Rozmawiamy, jeżeli chodzi o uruchomienie środków na realizację unijnych ekoschematów. W marcu różne środki z różnych pozycji trafią już do rolników” – dodał Czesław Siekierski.
Rolnicy zapowiadają kolejną serię manifestacji na wtorek 20 lutego. Traktory mają pojawić się w Warszawie i na polsko-ukraińskich przejściach granicznych.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych