Nowy Jork – sąd odrzucił wniosek Donalda Trumpa

0
Donald Trump
Fot. Financial Times
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Nowojorski sąd odrzucił wniosek Donalda Trumpa o zwolnienie z zarzutów fałszowania dokumentacji handlowej. Tym samym podtrzymał termin rozprawy wyznaczony na 25 marca. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego amerykańskiego prezydenta.


Chodzi o sprawę z 2016 roku, kiedy w kampanii przed zwycięskimi wyborami Donald Trump miał sfałszować dokumenty, aby zatuszować wypłatę 130 tysięcy dolarów na rzecz gwiazdy filmów pornograficznych Stephanie Clifford o pseudonimie Stormy Daniels. Chciał zatrzymania jej publicznych wystąpień na temat kontaktów seksualnych, jakie miała z nim mieć dekadę wcześniej. Kandydat na prezydenta USA zaprzeczył, że coś takiego miało miejsce.


Sprawa skupia się na byłym prawniku Donalda Trumpa Michaelu Cohenie, który przekazał pieniądze. W 2018 roku przyznał się do naruszenia zasad federalnej kampanii wyborczej. Prokuratorzy twierdzą, że rodzinna firma Donalda Trumpa w branży nieruchomości, która ma siedzibę w Nowym Jorku, odnotowała zwroty pieniędzy dokonane przez niego na rzecz prawnika w 2017 roku.


Według przedstawionych zarzutów kandydat republikanów na prezydenta USA chciał zatuszować sprawę naruszenia federalnego prawa dotyczącego finansowania kampanii, a także naruszenia prawa stanowego zabraniającego promowania kandydatów w sposób niezgodny z prawem. Zdaniem Donalda Trumpa sprawa ma podłoże polityczne.


Ta sprawa jest jednym z czterech postępowań karnych, z którymi będzie musiał zmierzyć się Donald Trump przed wyborami w USA zaplanowanymi na 5 listopada. Dzisiaj jego prawnicy mają zwrócić się do sędziego w stanie Georgia o dyskwalifikację prokurator, która oskarżyła byłego prezydenta i kilku jego sojuszników o przestępstwa polegające na usiłowaniu przeciwdziałaniu porażce w wyborach w 2020 roku w tym stanie. Prokurator Fani Willis przyznała, że ​​ma romantyczny związek prawnikiem w jej zespole.


Donaldowi Trumpowi grożą także zarzuty federalne w Waszyngtonie, również związane z jego wysiłkami mającymi na celu odwrócenie jego przegranej w wyborach i na Florydzie, dotyczące jego postępowania z dokumentami niejawnymi.
Donald Trump nie przyznał się do winy we wszystkich przypadkach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!