Polska otrzymała pięć miliardów euro zaliczki na projekty energetyczne ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Zaliczka nie jest uwarunkowana praworządnością, a zgoda na jej wypłatę zapadła w Unii 8 grudnia.
Na kolejny przelew z KPO Polska będzie musiała poczekać do wiosny, jeśli pozytywnie zakończą się negocjacje z Komisją Europejską. Chodzi o zablokowaną pulę 55 miliardów euro, która jest uzależniona od spełnienia kluczowych warunków, tak zwanych kamieni milowych, przede wszystkich gwarancji niezależności sądownictwa.
Do końca roku Polska miała otrzymać połowę z pięciu miliardów euro, Komisja zdecydowała o przelaniu całej sumy na przemiany energetyczne. „Inwestycje w zeroemisyjny transport i sieci energetyczne, zwłaszcza na obszarach wiejskich i małomiejskich” – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Teraz przez Polską intensywne rozmowy w sprawie poprawy sytuacji sędziów mówiła kilkanaście dni temu. „Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisłą współpracę, w szczególności w sprawie niezależności sądownictwa, abyśmy mogli dokonać pierwszej wypłaty” – podkreślała kilkanaście dni temu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Polska złożyła już wniosek o pierwszą wypłatę z KPO w wysokości siedmiu miliardów euro. Komisja na jego rozpatrzenie ma dwa miesięcy, choć może ten czas nieco wydłużyć.
Według wysokiego rangą unijnego dyplomaty, pozytywna ocena tego wniosku i tym samym odblokowanie KPO ma nastąpić równocześnie z odblokowaniem pieniędzy z funduszy spójności w wysokości 76 miliardów euro.