W Bibliotece Narodowej Francji w Paryżu odbył się nadzwyczajny pokaz cennych starodruków związanych z postacią Mikołaja Kopernika. Wydarzenie zorganizowano się z okazji trwającego roku Kopernika, ustanowionego z okazji 550. rocznicy urodzin polskiego astronoma. Inicjatorem projektu jest Instytut Polski w Paryżu.
„Wstrzymał słońce i ruszył ziemię” – to powiedzenie zna każdy Polak, ale nie każdy Francuz. Stąd pomysł, aby opowiedzieć o Koperniku w sposób nietypowy. „Wymyśliliśmy taką wizytę do ukrytych skarbów, które wiążą się z Mikołajem Kopernikiem w bibliotece narodowej francuskiej, w której mamy 13 milionów różnych druków, w tym około 30 dotyczących Mikołaja Kopernika” – tłumaczy dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu Joanna Wajda.
Przez godzinę w kameralnej sali Departamentu Ksiąg Rzadkich można było obejrzeć między innymi trzy egzemplarze pierwszych wydań przełomowego działa Kopernika – „O obrotach sfer niebieskich”, zawierającego teorię heliocentryczną. Pokazano też siedemnastowieczne starodruki Galileusza, Keplera i Heweliusza. „Widać, jak w tej epoce – przed Internetem i telefonem – krążyły te nowinki naukowe i wszyscy byli bardzo zorientowani w tych okryciach naukowych” – zauważa Elżbieta Walle, pracowniczka Biblioteki Narodowej.
Pokaz obejmował również kilka Poloników, między innymi „Kronikę Polską” Macieja z Miechowa – przyjaciela Kopernika, oraz Biblię Brzeską, uważaną za pierwszy polski przekład Pisma Świętego.
Warte kilkaset tysięcy euro starodruki wrócą teraz do magazynów paryskiej Biblioteki, gdzie są przechowywane w bezpiecznych warunkach, pod okiem francuskich konserwatorów.