“Nikkei”: japońscy przedsiębiorcy rozważają inwestycje w Trójmorze

0
Japonia
Fot. CNN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Japońscy przedsiębiorcy rozważają inwestycje w Trójmorze – informuje japoński dziennik “Nikkei”. Gazeta rozmawiała o takiej możliwości z prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego Beatą Daszyńską-Muzyczką, która jest też przedstawicielką prezydenta do spraw Inicjatywy Trójmorza.

“Kraje Trójmorza to najszybciej rozwijający się region Europy, a udział w Inicjatywie jest dla japońskich przedsiębiorstw dobrą okazją do współpracy gospodarczej” – mówiła prezes BGK. Dodała, że Inicjatywa może przyczynić się do odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych.
Jak podkreśla “Nikkei”, Trójmorze otwiera przed japońskimi przedsiębiorcami możliwości inwestycji w dziedzinie kolejnictwa, systemu transportowego oraz infrastruktury cyfrowej. Gazeta cytuje także japońskiego analityka z Japońskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Yuichi Yoshida. Według niego, kraje członkowskie oferują dobrze wyszkoloną kadrę naukową i inżynieryjną, co stanowi perspektywę dla inwestycji japońskich korporacji.

Dziennik przypomniał też, że we wrześniu w przesłaniu do przywódców państw członkowskich premier Fumio Kishida zapewnił o wsparciu na rzecz Inicjatywy Trójmorza. Dał tym samym zielone światło do inwestycji. O zainteresowaniu Inicjatywą świadczy to, że w maju Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej dał gwarancję dla polskich obligacji państwowych, zwanych potocznie “samurajami”.

Wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza wyraził podczas szczytu przywódców w Bukareszcie specjalny wysłannik amerykańskiego rządu John Kerry. USA wspierają Trójmorze, bo chcą zmniejszyć wpływy Rosji i Chin – uważa Nikkei.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!