Polskie Stronnictwo Ludowe deklaruje utrzymanie rozpoczętych kontraktów zbrojeniowych, a Prawo i Sprawiedliwość pyta o prawdziwe intencje możliwej nowej koalicji rządowej w kontekście obronności. To reakcje na wypowiedź byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka.
Polityk ocenił w radiu RMF FM, że “optymalnym wariantem” jest armia licząca 150 tysięcy żołnierzy zawodowych, 30-40 terytorialsów oraz 20-30 tysięcy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Były minister opowiada się też za budową kilkusettysięcznej rezerwy.
“Niczego nie będziemy likwidować i wstrzymywać, bez nas żaden projekt się nie uda” – deklarował w TVP Info poseł PSL Stefan Krajewski. Mówił, że już w kampanii wyborczej ludowcy opowiadali się za utrzymaniem wydatków i zawartych kontraktów na zbrojenia. “To nie jest w interesie Polski, żeby te kontrakty wstrzymywać, bo wiemy, że zaczyna się robić coraz trudniejsza sytuacja, bo to nie tylko wojna na Ukrainie, ale przecież widzimy nowe ogniska” – powiedział Stefan Krajewski.
Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości słowa Tomasza Siemoniaka to zapowiedź “zwijania” polskiej armii, która – według aktualnych planów – ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy. Doradca prezydenta, poseł-elekt PiS Paweł Sałek zapowiedział, że kwestia obronności będzie jednym z tematów konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z partiami, które dostały się do Sejmu.
“Jednocześnie pan prezydent jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych i nie będzie pozwalał na to, żeby tutaj jakieś różnego rodzaju harce w przypadku armii i zmniejszania bezpieczeństwa Polski, obronności, się odbywały. Natomiast wielkie pytanie – jeśli ewentualnie ten rząd dzisiejszych partii opozycyjnych miałby powstać, to jakie będą rozkazy skierowane do Straży Granicznej i Wojska Polskiego, do tych żołnierzy i do tych formacji, które aktualnie bronią polskiej granicy z Białorusią, granicy Unii Europejskiej?” – zastanawiał się Paweł Sałek.
Konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych odbędą się we wtorek i w środę. Na wtorek na 12:00 zaplanowano konsultacje z PiS, dwie godziny później z Koalicją Obywatelską. Na środę zaproszono kolejno reprezentantów Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji.