Polska: audyt i dymisja w MSZ w związku z aferą wizową, NIK zapowiada kontrolę

1
Fot. gov.pl

Będzie audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP – zdecydował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W związku z aferą wizową minister zwolnił też dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością w resorcie Jakuba Osajdę.

Najwyższa Izba Kontroli również reaguje na doniesienia medialne dotyczące tzw. afery wizowej. NIK zapowiedziała w mediach społecznościowych, że “w ciągu najbliższych kilku tygodni” zostanie przeprowadzona “kontrola doraźna w MSZ”. Szef Izby Marian Banaś dodał, że może to być “jedna z największych afer” w III RP.

W MSZ wypowiedziano także umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 roku powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych. Jak podkreśla MSZ, firmy otrzymały to zadanie, bo zamknięcie 31 placówek zlecił ówczesny minister Radosław Sikorski.

Zastępca dyrektora Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji prokurator Daniel Lerman poinformował wczoraj, że prokuratura przedstawiła zarzuty 7 osobom podejrzanym o działania korupcyjne przy przyspieszaniu postępowania wizowego. Śledztwo dotyczyło nieprawidłowości przy wydawaniu niektórych wiz. 

“Dotąd przedstawiono zarzuty 7 osobom, wobec 3 osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Zarzuty dotyczą czynów z artykuły 230 Kodeksu Karnego oraz 230A paragraf 1 Kodeksu Karnego” – przekazał Daniel Lerman. Jak dodał prokurator, wśród podejrzanych nie ma urzędników państwowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

1 COMMENT

  1. Zadecydowal to nie minister ale departament stanu USA ktory alamowal o przewalach z wizami od roku, jak widac PIS-owskie pazeroty chcialy jeszcze wiecej i zaczeli robic przerzuty do USA za $25-40 tys i tym nadepneli na odcisk . Teraz niech sie lepiej martwia nie tym ze Giertych ich wsadzi do pierdla ale ze nie zrobi tego USA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!