Polska: premier komentuje najnowszy spot PiS

0
Fot. Facebook: PiS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

“Nic o nas bez nas! Tylko Polacy mogą o sobie decydować!” – tak premier Mateusz Morawiecki komentuje w mediach społecznościowych najnowszy spot jego partii z udziałem prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Akcja spotu opublikowanego w mediach społecznościowych partii rządzącej toczy się w październiku 2023 roku. Lider Prawa i Sprawiedliwości występuje w scence aktorskiej, w której gra samego siebie i odbiera telefon od rzekomego przedstawiciela ambasady Niemiec. Aktor grający przedstawiciela niemieckiej placówki dyplomatycznej łamaną polszczyzną mówi, że wiek emerytalny w Polsce powinien być taki jak za rządów Donalda Tuska i proponuje łączenie z kanclerzem Niemiec. W odgrywanej scenie Jarosław Kaczyński odpowiada: “Proszę przeprosić pana kanclerza, ale to Polacy w referendum zdecydują w tej sprawie. Nie ma już Tuska i te zwyczaje się skończyły”, po czym rozłącza się.

Na początku września w mediach społecznościowych Michał Rachoń pokazał dokument – notatkę z rozmowy telefonicznej z marca 2011 roku między ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem a ówczesną kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów był pakt dla konkurencyjności. „W ocenie Kanclerz Angeli Merkel Pakt powinien polegać na dobrowolnych zobowiązaniach państw uczestniczących, co przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności Europy w wymiarze globalnym” – napisano w notatce.

Jako przykład takich zobowiązań wymieniono: powiązanie wieku emerytalnego państwa z jego sytuacją demograficzną, zobowiązania dotyczące wynagrodzeń w sektorze publicznym, wzrost gospodarczy i kwestię umów zbiorowych. W notatce napisano, że w ocenie ówczesnego premiera, założenia kanclerz Merkel brzmiały “interesująco” i znalazło się tam zapewnienie, że Polska nie będzie miała trudności, by kryteria spełniać. Jako przykład wskazał wypracowanie wspólnej europejskiej polityki emerytalnej. 

W 2007 roku Platforma Obywatelska mówiła o podniesieniu wieku emerytalnego i wygrała wówczas wybory parlamentarne. Ostatecznie ustawę w tej sprawie przyjęto w kolejnej kadencji – w 2012 roku. Sejm zdecydował, że wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany od 2013 roku. Co roku miał on wzrastać co 3 miesiące i docelowo miał osiągnąć 67 lat dla mężczyzn (w 2020 roku) i kobiet (w 2040). Rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku zmienił jednak ten plan i obniżył wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, zaś w referendum organizowanym w dniu najbliższych wyborów parlamentarnych pyta Polaków czy są za jego podwyższeniem. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!