Łotwa i Estonia kupią od Niemiec systemy obrony powietrznej za blisko 400 mln euro

0
Fot. armyrecognition.com/Twitter
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Łotwa i Estonia podpisały z Niemcami umowę na zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SL. Koszt kontraktu to blisko 400 mln euro. Jest to jak dotąd największa inwestycja w obronę w historii tych dwóch państw bałtyckich.

Estończycy podkreślają, że po nabyciu systemów znacząco wzrośnie bezpieczeństwo w estońskiej i łotewskiej przestrzeni powietrznej. “Barbarzyńska wojna prowadzona przez Rosję na Ukrainie pokazuje, że obrona powietrzna ma kluczowe znaczenie dla ochrony ludności, sił zbrojnych i infrastruktury krytycznej przed atakami” – zaznaczył szef estońskiego resortu obrony Hanno Pevkur. Z kolei łotewska minister Inara Murniece zwróciła uwagę, że niemiecki system jest kompatybilny z systemami NATO, dzięki temu korzyści odniesie cały region.

Podpisanie umowy miało miejsce niedaleko Norymbergii w Niemczech. Wziął w nim też udział minister obrony Niemiec Boris Pistorius. 
Sama broń przeznaczona jest do zwalczania zarówno załogowych oraz bezzałogowych statków powietrznych oraz rakiet manewrujących, a także niektórych typów rakiet balistycznych. System ma charakter mobilny i jest w stanie unieszkodliwić kilka celów jednocześnie i neutralizować zagrożenie z odległości 40 km. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!