W Warszawie wręczono nagrody IPN Semper Fidelis

0
142
Fot. IPN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Warszawie podczas uroczystej gali przyznano nagrody Instytutu Pamięci Narodowej “Semper Fidelis”. Nagroda przyznawana jest osobom lub organizacjom, które w swojej działalności dbają o zachowanie dziedzictwa dawnych mieszkańców Kresów, a także działają na rzecz integracji Polski i innych państw dawnej Rzeczpospolitej.

W tym roku kapituła uhonorowała cztery osoby i jedną organizację: dziennikarkę Alwidę Antoninę Bajor, harcmistrza Jarosława Góreckiego, wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapela oraz pośmiertnie założyciel Kuriera Galicyjskiego Mirosława Rowickiego. Uhonorowano również organizację “Rodzina Ponarska”, która dba o pamięć o polskich ofiarach II wojny światowej na Litwie

Prezes IPN podczas ceremonii wręczenia nagród dziękował laureatom za ich zaangażowanie i patriotyczną postawę. Karol Nawrocki podkreślił, że nagrodzeni umieścili Polskę oraz jej historię w centrum swojego życia. “Jesteście dowodem na to, jak dla nas Polaków, w XXI wieku, Kresy są ważne” – powiedział prezes IPN Karol Nawrocki. 

Jeden z nagrodzonych harcmistrz Jarosław Górecki otrzymał nagrodę za organizację wyjazdów polskich harcerzy na tereny dawnej Rzeczpospolitej, a także działania integrujące polską i ukraińską młodzież. Jak mówił, to nagroda dla całego harcerstwa, które sam jest jednym z elementów.

“Już kilka tysięcy harcerzy przez te 25 lat przez Wołyń, przez Tarnopolszczyznę, przez Rówieńszczyznę przemaszerowało w celach pamięci, aby te ślady polskości tam na Kresach utrwalać” – powiedział Jarosław Górecki.

W tym roku kapituła nagrody Semper Fidelis przyznała również wyróżnienie, które otrzymał profesor Włodzimierz Bolecki.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!