Polska: Dni Pamięci Pawiaka

0
Fot. wikidata.org
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wykłady, spektakle, kuratorskie zwiedzanie wystaw oraz uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego – to program Dni Pamięci Pawiaka. Muzeum Więzienia Pawiak upamiętnia miejsce, którego niemal cały okres istnienia związany był z martyrologią narodu polskiego i walką o niepodległość.


W jego murach osadzeni jako więźniowie polityczni byli polscy patrioci, którzy najpierw podjęli walkę z rosyjskim zaborcą, a później z niemieckim okupantem – wyjaśnia kierowniczka Muzeum Joanna Gierczyńska. Przypomina, że na początku było to więzienie przeznaczone dla więźniów kryminalnych, a później osadzeni zostali tam uczestnicy powstania styczniowego. Zaznaczyła, że najgorszą sławą Pawiak okrył się w czasie II wojny światowej. “Wtedy przez Pawiak przeszło około stu tysięcy więźniów, blisko trzydzieści siedem tysięcy osób zginęło w wyniku egzekucji, a około sześćdziesięciu tysięcy osób wywieziono do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych lub innych miejsc odosobnienia” – dodała.


Joanna Gierczyńska podkreśliła, że Dni Pamięci Pawiaka są wydarzeniem ku przestrodze. Zaznaczyła, że Pawiak jest symbolem cierpienia i walki. “Chcemy, by pamięć o tym miejscu była w kolejnych pokoleniach. Chcemy przypominać o tym miejscu ku przestrodze i ku pamięci” – powiedziała.


Uroczystości w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei Szucha, a także w oddziałach Muzeum Niepodległości potrwają do 8 października. Dni Pamięci Pawiaka rozpoczął wykład “Piszę, bo wydaje mi się, że widzę. Napisy na ścianach więzienia śledczego Gestapo w alei Szucha 25 w Warszawie”. Na zakończenie zaplanowano koncert w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego “Wspomnijmy…w hołdzie więźniom Pawiaka”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!