Nagroda Nobla – chemia

0
fot.theguardian.com/TTNewsAgency/Reuters
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Carolyn R. Bertozzi, K. Barry Sharpless i Morten Meldal zostali laureatami tegorocznej nagrody Nobla z dziedziny chemii. Komitet Noblowski docenił naukowców za „rozwój chemii click oraz chemii bioortagonalnej”


Doktor Maria Górna biolożka molekularna z Uniwersytetu Warszawskiego mówiła, że nagrodzona metoda zachodzi w bardzo prosty, skuteczny i szybki sposób. “Tak jak nazwa metody mówi – klik i związki się ze sobą łączą – w sposób bardzo selektywny. Co znaczy, że tylko grupa A z grupą B połączą się ze sobą. Nawet w morzu innych cząsteczek rozpoznają tylko dokładnie tę grupę, co jest ważne, bo te grupy wykorzystywane w tej reakcji zwykle nie występują w związkacch biologicznych w składnikach żywych komórek” – mówiła badaczka.


Profesor Sławomir Sęk chemik z Uniwersytetu Warszawskiego mówił, że Carolyn Bertozzi stworzyła nowy wymiar chemii i wykorzystała ją w żywych układach. “Dostaliśmy metodę syntezy, która może zostać przeniesiona z przysłowiowej kolby w laboratorium do żywej komórki. I synteza, którą robimy w żywej komórce, jednocześnie nie zaburza żadnych procesów biochemicznych, które tam zachodzą. Czyli nie ingerujemy w to, co w tej komórce się dzieje” – mówił profesor.


Metoda jest wykorzystywana w laboratoriach i pozwala na tworzenie np. nowych leków. Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 10 milionów koron szwedzkich.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!