Polska: rząd przyjął projekty ustaw

0
132
Fot. Twitter: Sejm RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek. Chodzi o ułatwienie rejestracji i składania dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, uproszczenie rejestracji spółki z.o.o. przez internet, zwiększenie dostępności do danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym na unijnym portalu oraz rozszerzenie wymiany pomiędzy rejestrami handlowymi państw członkowskich Unii Europejskiej.

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu, że jednym z najważniejszych przyjętych dziś przez rząd projektów jest ten dotyczący charakterystyki energetycznej budynków. Dostosowuje on polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie tak zwanych certyfikatów dotyczących kwestii energetycznych, czyli świadectwa energetyki. “Będą musiały być w jaśniejszy sposób przyjmowane, przedstawiane, w szczególności w ramach nowo zakończonych budów budynków, lokali mieszkalnych” – tłumaczył rzecznik rządu.

Rząd przyjął także projekt ustawy dotyczący zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Rząd przyjął też uchwałę intencyjną, w której wyraził wolę intensyfikacji działań związanych z wpływem węgla do Polski. Na konferencji po posiedzeniu rządu wiceminister infrastruktury Rafał Weber poinformował, że węgiel ma docierać do naszego kraju nie tylko przez polskie porty. “Będziemy szukać możliwości poszerzenia przepustowości, choćby o porty bałtyckie w Rydze czy w Kłajpedzie” – zapowiedział wiceminister.

Rząd przyjął również projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu podkreślił, że resort kładzie nacisk na lepszy stan techniczny pojazdów. “Wprowadzamy instytucję kontroli badań technicznych” – zapowiedział wiceminister. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której każdy właściciel pojazdu będzie przeprowadzał badanie – zgodnie z prawem – każdego roku. Obecnie ponad 300 tysięcy badań pojazdów realizowanych jest z opóźnieniem co najmniej 30 dni. “To bardzo dużo, w sytuacji, kiedy te pojazdy są niesprawne, stwarzają niebezpieczeństwo w ruchu drogowym” – zauważył Rafał Weber. Wiceszef resortu infrastruktury dodał, że nowe prawo ma wprowadzać również nadzór nad funkcjonowaniem Stacji Kontroli Pojazdów. Ma się tym zajmować Transportowy Dozór Techniczny. Rafał Weber zaznaczył, że wprowadzona zostanie także możliwość ponownego badania kontrolnego. Jeśli pojazd nie przejdzie badania technicznego, jego właściciel będzie miał prawo wnioskować o udział inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego w ponownym badaniu.
Rząd przyjął również projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą “Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!