Wojsko zachęca do wstępowania do nowego rodzaju służby. Chodzi o dobrowolną zasadniczą służbę, którą wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. Na podstawie nowych przepisów osoby, które chcą związać się z mundurem mogą to zrobić na rok.
Najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie sił zbrojnych. Minister @mblaszczak zainaugurował nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Jak powiedział priorytetem resortu obrony jest liczne i nowoczesne #WojskoPolskie🇵🇱
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 21, 2022
–
📝 https://t.co/08bCMDFfeE pic.twitter.com/mcjGTgpUnp
Promowanie nowego rodzaju służby będzie trwało całą sobotę w ramach organizowanych w całym kraju pikników pod hasłem “Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.” Do wzięcia udziału w piknikach zachęca pułkownik Waldemar Krzyżanowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Pikniki zostaną zorganizowane w 32 miastach Polski. Wojskowi będą opowiadać o zaletach nowej służby i pomagać w rekrutacji jeśli ktoś zdecyduje się na założenie munduru. Warto zabrać ze sobą na piknik dowód osobisty.
Punkty informacyjne dotyczące rekrutacji do nowego rodzaju służby będą też działać w ponad siedemdziesięciu lokalizacjach w kraju. Pułkownik Waldemar Krzyżanowski zachęca do kontaktu z centrami rekrutacyjnymi między 11.00 a 18.00. W punktach będzie można dowiedzieć się ile żołnierz zasadniczej służby zarobi i jak będzie przebiegało roczne szkolenie.
Jeden z 32 zaplanowanych na dziś pikników – w Kraśniku w województwie lubelskim – odwiedzi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON pojawi się na otwarciu wydarzenia o 11.00 i wygłosi okolicznościowe przemówienie.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to jeden z elementów, który ma wzmacniać wojsko polskie. W myśl przyjętych w ustawie o obronie ojczyzny rozwiązań wprowadzenie nowego rodzaju służby ma pozwolić na zwiększenie liczebności armii do 300 tysięcy oraz skutecznie prowadzić szkolenie rezerw.
Ustawa o obronie ojczyzny to dokument, który zastępuje dotychczasowe przepisy opisujące siły zbroje, ich kształt i zarządzanie. Kilkusetstronicowy akt prawny opisuje model finansowania polskiej armii oraz daje narzędzia do efektywniejszego modernizowania sił zbrojnych. Przepisy regulują też kwestie awansów w wojsku i wynagrodzenia, a także wojskowego szkolnictwa.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!