Pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce może zostać oddany do użytku w 2029 roku. Koncern KGHM Polska Miedź podpisał w tej sprawie porozumienie z amerykańską firmą NuScale.
W uroczystości podpisania umowy w Waszyngtonie wziął udział przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Umowę na budowę w Polsce sześciu modułowych reaktorów jądrowych podpisali prezes NuScale John Hopkins oraz prezes koncernu KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
“W obliczu polityki klimatycznej, wysokich cen energii i tego co się dzieje geopolitycznie u naszych granic, jest to jedyne wyjście dla Polski” – powiedział Marcin Chludziński. Prezes KGHM wyjaśnił, że umowa dotyczy przygotowania technicznego i ekonomicznego projektu oraz wyboru lokalizacji reaktorów.
Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że podpisanie umowy ma historyczny wymiar. Dodał, że Polska wybrała USA jako partnera strategicznego we wdrażaniu technologii jądrowej. “Polacy postrzegają Amerykę jako wypróbowanego przyjaciela. Cieszę się, że także w tym trudnym procesie transformacji energetycznej możemy liczyć na wsparcie Ameryki” – powiedział wicepremier.
Przedstawiciele KGHM i NuScale zapewniali, że technologia małych reaktorów jest najbezpieczniejszą z technologii jądrowych.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!