Pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce w 2029 roku

0
Fot. Facebook: KGHM to my
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce może zostać oddany do użytku w 2029 roku. Koncern KGHM Polska Miedź podpisał w tej sprawie porozumienie z amerykańską firmą NuScale.  

W uroczystości podpisania umowy w Waszyngtonie wziął udział przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

Umowę na budowę w Polsce sześciu modułowych reaktorów jądrowych podpisali prezes NuScale John Hopkins oraz prezes koncernu KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. 

“W obliczu polityki klimatycznej, wysokich cen energii i tego co się dzieje geopolitycznie u naszych granic, jest to jedyne wyjście dla Polski” – powiedział Marcin Chludziński. Prezes KGHM wyjaśnił, że umowa dotyczy przygotowania technicznego i ekonomicznego projektu oraz wyboru lokalizacji reaktorów. 

Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że podpisanie umowy ma historyczny wymiar. Dodał, że Polska wybrała USA jako partnera strategicznego we wdrażaniu technologii jądrowej. “Polacy postrzegają Amerykę jako wypróbowanego przyjaciela. Cieszę się, że także w tym trudnym procesie transformacji energetycznej możemy liczyć na wsparcie Ameryki” – powiedział wicepremier. 
Przedstawiciele KGHM i NuScale zapewniali, że technologia małych reaktorów jest najbezpieczniejszą z technologii jądrowych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!