Katyń i Smoleńsk – uroczystości rocznicowe

0
175
Smoleńsk rocznica
Fot. Twitter: Kancelaria Premiera

W Smoleńsku polscy dyplomaci oddali hołd ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Następnie udali się do Katynia, gdzie została odprawiona msza w intencji polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku przez oprawców z NKWD. 

Delegacji przewodniczył ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski. Dyplomata przemawiając na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku przypomniał, że osoby, które 11 lat temu straciły życie w katastrofie lotniczej przybyły na tę ziemię, aby oddać hołd polskim oficerom – ofiarom stalinowskich zbrodni. „Naszą obecnością dajemy świadectwo, że pamiętamy o każdej osobie, która poniosła śmierć w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku i chcemy pamiętać o każdej osobie, która była ofiarą zbrodni katyńskiej i represji stalinowskich” – zapewnił ambasador Krzysztof Krajewski. 

Ze Smoleńska polska delegacja udała się do Katynia, gdzie proboszcz miejscowej parafii franciszkanin Ptolemeusz Kuczmik odprawił mszę świętą i wygłosił homilię. „Gdy przychodzimy na ten cmentarz ciśnie się pytanie – dlaczego Katyń, Ostaszków, Miednoje, dlaczego są te miejsca?” – pytał w katyńskim lesie polski duchowny. Odpowiadał słowami świętego Tomasza z Akwinu „To jest tajemnica ludzkiej nieprawości. Człowiek, człowiekowi zgotował ten los”. 

Uczestnicy uroczystości oddali również hołd obywatelom Związku Radzieckiego – ofiarom stalinowskich czystek, których mogiły również znajdują się w katyńskim lesie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!