Dziś Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

0
497
Niedziela Palmowa
Fot. ncronline.org/CNS/Paul Haring
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową, zwaną inaczej „Niedzielą Męki Pańskiej”. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. 

Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Ksiądz profesor Waldemar Cisło, kierujący polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podkreśla, że rozpoczyna się okres przygotowania duchowego do Świąt Wielkanocnych, będącego wyciszeniem, skupieniem oraz przeżywaniem męki Chrystusa. „Niedziela Palmowa to bardzo dobry czas do refleksji” – mówi ksiądz profesor Cisło. “Mamy czytany opis Męki Pańskiej. To jest dla nas swoiste przygotowanie, aby na chwilę się zatrzymać i przed Triduum Paschalnym pomyśleć, zobaczyć Pana Jezusa tak pięknie wychwalanego, triumfującego przed tym, nim zobaczymy Go odrzuconego, biczowanego i wyszydzonego. To jest dla nas wszystkich ważne.”- zaznacza duchowny.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci witały Go palmowymi gałązkami. 

Jest to czas umocnienia wiary – dodaje ksiądz profesor Waldemar Cisło. „Tak jak apostołowie potrzebowali umocnienia, które Jezus dawał im w nauczaniu – że będzie cierpiał, że będzie odrzucony i potem to zgorszenie Krzyża ich załamało, poza świętym Janem, tak i my potrzebujemy umocnienia” – podkreśla duchowny. “Dobrze dla nas wszystkich, że Go dziś widzimy jako Pana i Króla triumfalnie wjeżdżającego do Jerozolimy, zanim Chrystusa zobaczymy w Wielki Piątek, zbroczonego krwią i krzyczącego w bólu ludzkiej istoty: „Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił.”- wyjaśnia ksiądz profesor.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa. Podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej. W Niedzielę Męki Pańskiej kapłan nie zakłada pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje też ogień, krew i miłość.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!