Polska: w większości szkół od 1 września zajęcia będą prowadzone w tradycyjny sposób

0
Szkoła Chicago USA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że w większości szkół od 1 września zajęcia będą mogły być prowadzone w tradycyjny sposób. Szef MEN zaznaczył, że dodatkowe obostrzenia związane z pracą placówek będą możliwe tylko w powiatach oznaczonych jako “żółte” i “czerwone”, w których zakażeń jest więcej. W całym kraju jest ich 19.

Wszystkie pozostałe, jak podkreślał minister Piontkowski – są “zielone”, co oznacza że sytuacja w nich jest stabilna.
“Obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w przytłaczającej większości naszego kraju, w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, w zdecydowanej większości szkół, przedszkoli, żłobków można było przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami” – powiedział szef resortu. 

Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że w zeszłym tygodniu resort opublikował ogólne wytyczne dotyczące działania szkół w obliczu zagrożenia epidemicznego; mówią one między innymi o obowiązkowym myciu rąk po wejściu do szkoły i częstym wietrzeniu sal. Szkoły i przedszkola będą też do minimum ograniczać kontakt z ludźmi z zewnątrz. 

W przypadku gwałtownego wzrostu zachorowań w regionie, inspektor sanitarny będzie mógł polecić szkole przejście na zdalny tryb nauczania. 
Minister mówił, że w niektórych placówkach może zostać wprowadzony system mieszany. Dyrektorzy powinni wtedy tak zorganizować pracę szkoły, by gromadziło się w niej mniej uczniów. Mogą zmniejszyć liczebność grup lub część uczniów mogłoby przejść na naukę zdalną.

“Klasy mogą być podzielone na przykład na dwie grupy. Przez jeden tydzień jedna grupa by uczyła się stacjonarnie w szkole, ta druga miałaby jakieś zadania zlecane przez nauczyciela: powtórzenia, zadania domowe, a w drugim tygodniu nastąpiłaby zamiana” – tłumaczył minister Dariusz Piontkowski. “Ten podział mieszany grup mógłby również wyglądać w ten sposób, że na przykład młodsze klasy, klasy I-III przychodziłyby do szkoły – tu jest trudniej zorganizować kształcenie na odległość – a starsze klasy mogłyby w tym czasie uczestniczyć w tym kształceniu na odległość” – wyjaśniał.

Nauka w trybie mieszanym ma trwać do dwóch tygodni. Tryb mieszany ma bćy stosowany w przypadku wystąpienia zakażenia koronawirusem w szkole, gwałtownego wzrostu zachorowań w regionie lub kwarantanny uczniów bądź pracowników.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!