Polska: Senat przyjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Senat jednomyślnie przyjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W dokumencie, za którym zagłosowało 77 biorących udział w obradach senatorów, mowa jest o bohaterstwie nieznanych uczestników tamtych wydarzeń na przykładzie kapitana Stefana Pogonowskiego i rotmistrza Aleksandra Napiórkowskiego.
“Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny, którzy, ponosząc ciężkie straty, zatrzymali pod stolicą sowiecką ofensywę, a tym samym odwrócili losy wojny, która zakończyła się pokonaniem Armii Czerwonej” – czytamy w uchwale. 

Sprawozdawca komisji ustawodawczej senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił przed głosowaniem projektu uchwały, że obrońcy Warszawy wbrew sugestiom sojuszniczych państw nie zgodzili się na żądania Związku Radzieckiego, które faktycznie całkowicie uzależniłyby Rzeczpospolitą od komunistów. Senator powiedział, że na szczęście byli ci, którzy nie utracili wiary w zwycięstwo i chęci walki. Byli to polscy żołnierze, ale też zwykli warszawiacy, którzy nie ulegli panice w obliczu zbliżających się wojsk wroga.
Tekst uchwały przekazano na ręce Zofii Jakubowicz siostrzenicy kapitana Stefana Pogonowskiego, którego atak na umocnienia sowietów rozpoczął słynne przełamanie sił i polskie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!