BEZ KWARANTANNY DLA POLAKÓW PO POWROCIE DO UE!

0
1028
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Od dziś nie obowiązuje kwarantanną dla Polaków, którzy wracają do kraju spoza terenu Unii Europejskiej. Umożliwiła to aktualizacja przepisów, wprowadzona przez polski rząd. W zmianach kierowano się aktualną sytuacją epidemiologiczną. Dotychczas Polacy przybywający do kraju spoza UE, musili przebywać w odosobnieniu przez 14 dni. Zgodnie z nowelizacją, brak wymogu kwarantanny dotyczy także obywateli innych krajów UE i Szwajcarii.

Zgodnie z obowiązującymi zakazami w związku z COVID-19, Amerykanie (osoby posługujące się paszportem USA) nie mogą podróżować do Polski. Nie są wpuszczane na pokłady samolotów, które lecą bezpośrednio z USA do Polski. Zakaz obowiązuje też w drugą stronę. W celach turystycznych (z wizą tej kategorii) obecnie nie ma możliwości podróżować także z UE do USA. Zakaz nie dotyczy osób posiadających prawo stałego pobytu.

Niektórzy podróżni dotychczas wykorzystywali luki w przepisach pomiędzy krajami europejskimi. By uniknąć kwarantanny, latali ze Stanów Zjednoczonych na inne lotniska europejskie i już bez kontroli granicznej oraz przekazania danych Sanepidowi, przemieszczali się do Polski.

Luki są wykorzstywane też przy odprawach granicznych. Zgodnie z przepisami posiadacze obywatelstwa USA zrzekają się zobowiązań wobec innych państw. Także Polska uznaje polskie obywatelstwo ponad inne. Wymaga od swoich obywateli legitymowania się polskimi dokumentami. Praktyka na granicach wygląda jednak inaczej. Służby graniczne podczas wyjazdu z USA czy Polski przede wszystkim weryfikują tożsamość podróżującej osoby. Podczas wjazdu do danego kraju, sprawdzają dodatkowo pozwolenie na wjazd. W praktyce nie sprawdzają w jaki sposób legitymowano się podczas wyjazdu z innego kraju. Polacy posiadający dwa paszporty, na różnych granicach legitymują się nimi niezależnie, nie pokazując drugiego. Z punktu widzenia prawa to nielegalne. W praktyce prawo to nie jest egzekwowane.

Aktualnie na trasie USA-Warszawa kursują jedynie samoloty czarterowe LOT-u w ramach “Lotów do domu”. Żeby skorzystać z takiego lotu, niezbędne jest podróżowanie z polskim paszportem. Potrzebę zgłasza się w konsulacie właściwym do miejsca zamieszkania danej osoby. Niezbędna jest zrgumentacja potrzeby lotu, ponieważ kursów jest dużo mniej niż przed wprowadzeniem zakazów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!