Polska: 100 mln zł dla szpitali w związku z zagrożeniem koronawirusem

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rząd przeznaczy 100 milionów złotych dla szpitali na przygotowania do przyjęcia pacjentów, którzy mogą być zakażeni koronawirusem. Poinformował o tym szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na konferencji prasowej po zakończeniu odprawy premiera z wojewodami. Spotkanie poświęcone było zagrożeniu związanemu z rozprzestrzenianiem się nowego wirusa w Europie.

Szef kancelarii premiera dodał, że szpitale będą mogły aplikować o dodatkowe pieniądze za pośrednictwem wojewodów. Minister Michał Dworczyk poinformował również, że zamówiono dodatkowe 30 tysięcy testów do badania osób potencjalnie zarażonych.

Po spotkaniu z premierem i wojewodami minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o spokój i rozwagę w informowaniu o koronawirusie. Łukasza Szumowskiego zapewnił, że informacje o pandemii są przekazywane na bieżąco. “Jeżeli tylko pojawi się sygnał, że jest w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, niezwłocznie zostanie o tym poinformowany premier, a także wszyscy Polacy za pośrednictwem mediów” – powiedział minister zdrowia. Dodał, że dotychczas w Polsce nie potwierdzono zakażenia nowym patogenem. „Wszystkie wczorajsze testy – było ich w sumie 39 – dały wynik negatywny. Możemy się spodziewać, że w ciągu najbliższych dni, jeden z wyników potwierdzi zakażenia wirusem. Ale dziś nie należy straszyć ludzi, że mamy koronawirusa w Polsce” – mówił Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski poinformował również, że premier wydał wojewodom polecenie wprowadzenia podwyższonej gotowości w szpitalach. Jak mówił Łukasz Szumowski, oznacza to, że wojewodowie mogą teraz decyzją administracyjną pod rygorem natychmiastowej wykonalności zlecać szpitalom wykonanie określonych zadań. “Na przykład zwiększyć bazę łóżek zakaźnych, przekształcić oddział w oddział zakaźny czy zarządzić zwiększenie obsady personelu” – tłumaczył minister. Dodał, że zgodnie z tą ustawą NFZ zapewni szpitalom środki finansowe na te wszystkie działania. Łukasz Szumowski podkreślił, że w związku z tym wszystkie działania będą koordynowane w jednym ośrodku. Dodał, że wszystkie szpitale otrzymały wczoraj w nocy jednolitą instrukcję postępowania w razie wystąpienia zagrożenia.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że na dzisiejszej odprawie premiera z wojewodami zapadła decyzja, aby Wojewódzkie Inspektoraty Sanitarne pracowały przez całą dobę z powodu zagrożenia koronawirusem. Na odprawie w kancelarii premiera zaprezentowano również stan przygotowań w każdym województwie. Minister Szefernaker zapewnił, że wojewodowie są przygotowani na ewentualne pojawienie się koronawirusa w Polsce.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!