Warszawa: policja zabezpieczyła cenny obraz utracony w czasie wojny

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stołeczni policjanci zabezpieczyli cenny obraz, utracony w czasie wojny. Funkcjonariusze ustalili, że dzieło Jana Styki “Neron w Baiae” zostało wystawione do sprzedaży w jednym z warszawskich domów aukcyjnych – powiedział IAR Piotr Świstak ze stołecznej policji.
Obraz był zarejestrowany w Katalogu Strat Wojennych prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego wartość szacowana jest na kilkaset tysięcy złotych. Funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób płótno znalazło się w domu aukcyjnym i czy pracownicy wiedzieli o jego pochodzeniu.

Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem. W ciągu ostatnich lat policjanci Wydziału Kryminalnego KSP odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach euro.
Zabezpieczone ostatnio dzieło Jana Styki przedstawia Nerona – cesarza rzymskiego – siedzącego w kamiennym fotelu z tygrysem u stóp. W tle widoczna jest góra ziejąca ogniem, która zniszczyła nie tylko Baiae, ale również Pompeje. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!