Radom: lotnisko oczami ekspertów

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Każdy milion obsłużonych pasażerów oznacza – zdaniem ekspertów – konieczność stworzenia nawet do 1,5 tysiąca miejsc pracy. Po zakończeniu inwestycji z radomskiego lotniska latać ma około trzech milionów osób, a docelowo nawet dziesięć. Miasto musi się do tego przygotować. 

Prace budowlane trwają. Droga startowa będzie miała długość 2,5 kilometra. Technologia, w jakiej zostanie wykonana, sprawi, że stanie się jedną z najnowocześniejszych w kraju. Cała zyska nową, betonową nawierzchnię o grubości 38 centymetrów. 
Powstaną nowe parkingi, drogi dojazdowe i terminal. Lotnisko stanowić będzie – według doktora Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej, eksperta Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze – impuls do dynamicznego rozwoju miasta. Poza bezpośrednią obsługą pasażerów, muszą rozwinąć się usługi hotelarskie, gastronomiczne, transportowe i edukacyjne. Samorząd i przedsiębiorcy już powinni się do tego przygotowywać.

Lotnisko Warszawa – Radom nie będzie tylko kolejnym lotniskiem regionalnym w Polsce. Początkowo ma pełnić rolę portu zapasowego dla Okęcia, a później – dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.  

Nowy terminal powstanie w 26 miesięcy. To dłużej niż zakładano na początku, dlatego lotnisko przyjmie pasażerów przeszło dwa lata później niż planowano. Pierwsze loty są planowane w sezonie letnim w 2022 roku. 

Zdaniem Mariusza Szpikowskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, do tego czasu – co ma znaczenie z punktu widzenia pasażerów – powinna zakończyć się także modernizacja linii kolejowej numer 8 łączącej Radom i Warszawę.  
Koszt całej inwestycji oszacowano na około pół miliarda złotych. Docelowo lotnisko będzie gotowe na przyjęcie dziesięciu milionów pasażerów rocznie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!