Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Andrzeja Wypycha

0
Fot. Facebook: Polonia - Archdiocese of Chicago
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Andrzeja Wypycha. Kardynał Cupich mianował ks. Marka Smółkę na p.o. wikariusza biskupiego (interim vicar) Wikariatu IV.

19 września, Papież Franciszek ogłosił, że przyjął rezygnację biskupów pomocniczych Archidiecezji Chicago, Andrzeja P. Wypycha i Josepha N. Perry’ego. Bp Wypych zrezygnował z powodów zdrowotnych, a bp Perry ma 75 lat, czyli wiek, w którym prawo kanoniczne wymaga od biskupów złożenia rezygnacji na ręce papieża.

“To wielkie błogosławieństwo dla nas, że biskupi Perry i Wypych służyli nam przez tak wiele lat. Wnieśli oni znaczący wkład w życie Kościoła zarówno jako kapłani, jak i wikariusze biskupi, i jestem wdzięczny za ich posługę” – powiedział kardynał Błażej J. Cupich, arcybiskup Chicago. “Jestem szczególnie zadowolony, że biskup Perry będzie kontynuował swoją kluczową rolę jako diecezjalny postulator sprawy kanonizacyjnej czcigodnego Augusta Toltona”.

Kardynał Cupich ogłosił, że biskup Kevin M. Birmingham, dotychczasowy wikariusz biskupi Wikariatu IV, zastąpi bpa Perry’ego jako wikariusz biskupi Wikariatu VI. Ponadto kardynał Cupich mianował dwóch księży, ks. Marka Smółkę i ks. Williama Corcorana, tymczasowymi wikariuszami biskupimi odpowiednio w Wikariacie IV i V.

Ks. Marek Smółka pochodzi z Czarnego Dunajca. W 2010 roku wstąpił do nieistniejącego już niższego seminarium św. Józefa przy Archidiecezji Chicago, a później do wyższego seminarium duchownego w Mundelein. W maju 2014 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego arcybiskupa Chicago, kardynała Francisa George’a. Był wikariuszem w Parafii św. Franciszka Borgii i w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus w Chicago. Obecnie jest proboszczem w Parafii św. Franciszka Borgii w Chicago, dziekanem Dekanatu IV-D i koordynatorem ds. Polonii w Archidiecezji Chicago.

Archidiecezja Chicago jest trzecią co do wielkości w Stanach Zjednoczonych, a w jej granicach mieszka ponad 2.2 miliona katolików w 216 parafiach w hrabstwie Cook i Lake County. Jej Pasterzem jest kardynał Błażej J. Cupich. Zatrudnia ponad 15 000 pracowników, w tym w organizacji charytatywnej Catholic Charities, największej w regionie agencji non-profit świadczącej usługi społeczne. Archidiecezja posiada również jedno z największych seminariów duchownych w USA oraz 155 szkół podstawowych i średnich – największy prywatny system szkolnictwa w USA. Jej szkoły otrzymały 96 nagród Błękitnej Wstążki Departamentu Edukacji USA.

(mc)

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!