Ważny tydzień dla Ukrainy w relacjach z UE

0
KE Komisja Europejska Ukraina
Fot. youth.europa.eu/EUROPEAN COMMISSION
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

To będzie ważny tydzień dla Ukrainy w jej relacjach z Unią Europejską. Jutro Kijów i Bruksela oficjalnie rozpoczną negocjacje członkowskie. W czwartek ma być podpisana dwustronna umowa o gwarancjach bezpieczeństwa. Z tego powodu w belgijskiej stolicy spodziewany jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tego samego dnia rozpoczyna się w Brukseli dwustronny unijny szczyt. Będzie więc okazja do spotkania z przywódcami 27-mki.

Jest również zgoda unijnych krajów na przekazanie Ukrainie miliarda czterystu milionów euro z zamrożonych rosyjskich aktywów. To pierwsza transza z zablokowanych, w ramach europejskich sankcji, aktywów Banku Centralnego Rosji. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 państw na spotkaniu w Luksemburgu.

Unijno-ukraińska umowa różni się od tych, które Kijów zawiera dwustronnie z państwami Zachodu. W tej unijnej nie ma szczegółów o dostarczanej broni, czy deklaracji o nowych ofertach, ale są obszary, w których Bruksela zacieśni relacje z Kijowem. Ściślejsza współpraca obejmuje między innymi wsparcie wojskowe. Wbrew niektórym doniesieniom nie ma oferty wysłania wojsk na Ukrainę w przypadku kolejnej napaści w przyszłości. Jest zapowiedź konsultacji w ciągu 24 godzin od ataku na temat możliwego wsparcia.

Jest też zapowiedź rozwijania misji szkoleniowej na terenie Unii. Misja, której główna siedziba jest w Polsce, miała początkowo wytrenować 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a już przeszkoliła prawie 50 tysięcy. W dokumencie jest też mowa o wsparciu finansowym na dozbrajanie. Na razie Unia, tworząc w marcu Fundusz Pomocy Ukrainie, przeznaczyła na ten cel w tym roku 5 miliardów euro. Teraz deklaruje ten poziom wsparcia także w kolejnych latach, do 2027 roku. 

Unia Europejska zapowiada też dalsze sankcje na Rosję, przekazywanie władzom w Kijowie zysków z zamrożonych aktywów. Unia oferuje również współpracę wywiadowczą, w walce z cyberatakami i w wojnie hybrydowej bliższe relacje gospodarcze i handlowe, oraz wsparcie reform. „Zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa pozostają w mocy podczas podążania Ukrainy europejską drogą” – napisano w dokumencie. Przegląd zobowiązań ma nastąpić w ciągu 10 lat od podpisania umowy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!