Premier Izraela o możliwym wstrzymaniu ognia, Liban zmartwieniem UE

0
netan
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Izraela Benjamin Netanjahu deklaruje otwartość na częściowe wstrzymanie ognia w Strefie Gazy. Jednocześnie szef izraelskiego rządu uważa, że nie będzie końca wojny bez zniszczenia Hamasu. Tymczasem Unia Europejska obawia się eskalacji konfliktu na Liban.

To był pierwszy wywiad izraelskiego premiera udzielony po hebrajsku od ataku Hamasu z 7 października. Benjamin Netanjahu w rozmowie z Kanałem 14 mówił, że kończy się intensywna faza walk w Gazie, ale – jak dodał – ewentualne porozumienie będzie na zasadach Izraela. “Nasze warunki nie przewidują zakończenia wojny poprzez zostawienie Gazy i Hamasu w obecnym stanie. Nie zgadzam się na to. Musimy wyeliminować Hamas” – zadeklarował izraelski premier.

Jednocześnie zapowiedział, że wkrótce zakończy się intensywna faza walk w palestyńskiej enklawie. A wobec tego – kontynuował Benjamin Netanjahu – wojska izraelskie przemieszczą się na północ, pod granicę z Libanem.

“Przede wszystkim w celach defensywnych. A po drugie, sprowadzić naszych ewakuowanych mieszkańców do domu. Jeśli będziemy mogli, zrobimy to dyplomatycznie. Jeśli nie, zrobimy to w inny sposób. Ale sprowadzimy mieszkańców do domu” – tak o sytuacji na pograniczu izraelsko-libańskim mówił Benjamin Netanjahu.

Rozwojem sytuacji w regionie jest zaniepokojona Unia Europejska. Chodzi nie tylko o zapowiedzi Izraela, ale przede wszystkim o groźby Hezbollahu pod adresem nie tylko państwa żydowskiego, ale i Cypru.

“Jesteśmy w przededniu rozszerzającej się wojny (…) Ryzyko, że wojna dotknie południe Libanu i tam się rozprzestrzeni, jest z każdym dniem większe” – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty w Luksemburgu. Podróż na Bliski Wschód, w tym także do Libanu, zapowiedziała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. W jej ocenie sytuacja jest tam “bardziej niż niepokojąca”. Poparcie Unii dla Cypru zadeklarował grecki minister spraw zagranicznych. “Stajemy po stronie Cypru i wszyscy będziemy razem w obliczu wszelkiego rodzaju globalnych zagrożeń pochodzących ze strony organizacji terrorystycznych” – powiedział Jorgos Jerapetritis.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!