Hiszpania, Norwegia i Irlandia ogłosiły uznanie państwa palestyńskiego

0
Fot. english.wafa.ps
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Hiszpania, Norwegia i Irlandia ogłosiły, że za kilka dni będą oficjalnie uznawać państwowość Palestyny. Ruch trzech europejskich stolic wywołał ostrą reakcję Izraela.

Władze w Oslo, Madrycie i Dublinie przedstawiły swoje decyzje niemal jednocześnie. W hiszpańskim parlamencie przemówienie wygłosił premier Pedro Sanchez.

“Premier Benjamin Netanjahu nie ma projektu pokojowego dla Palestyny. Walka z grupą terrorystyczną Hamas jest uzasadniona i potrzebna wobec tego, co wydarzyło się 7 października. Ale Netanjahu sprawia tyle bólu, tyle zniszczenia, tyle gniewu w Gazie i reszcie Palestyny, że rozwiązanie dwupaństwowe jest w niebezpieczeństwie, jego wykonanie jest w poważnym niebezpieczeństwie” – mówił Pedro Sanchez.
Podobnie jak Hiszpania, także Norwegia uzna 28 maja palestyńską państwowość.

“Norwegia będzie uważać Palestynę za niepodległe państwo, ze wszystkimi prawami i obowiązkami, jakie się z tym wiążą. Państwo palestyńskie jest zobowiązane, zgodnie z prawem międzynarodowym, do życia w pokoju w bezpiecznych, uznanych na arenie międzynarodowej granicach oraz do przestrzegania wszystkich odpowiednich rezolucji ONZ” – oświadczył norweski premier Jonas Gahr Store.

Z informacją o uznaniu Palestyny wystąpił też szef irlandzkiego rządu Simon Harris.

“Terroryzm popłaca” – skomentował działania europejskich krajów izraelski minister spraw zagranicznych Izrael Kac. Do kraju na pilne konsultacje wezwano ambasadorów Izraela w Norwegii i Irlandii.

Co najmniej 140 członków ONZ uznało do tej pory palestyńską państwowość. Polska uznała proklamację niepodległego państwa palestyńskiego w 1988 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!