Polska: komitet wyborczy PiS rozpoczął kampanię “Tusk znaczy bezrobocie”

0
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął dziś kampanię “Tusk znaczy bezrobocie”. Politycy Zjednoczonej Prawicy zorganizowali ją, aby porównać skalę bezrobocia z lat 2007-2015 z obecną sytuacją na rynku pracy.

Według Eurostatu w Polsce jest około trzech procent osób bezrobotnych, a według danych Głównego Urzędu Statystycznego – pięć procent. W czasach rządów PO-PSL ten wskaźnik sięgnął poziomu 14,4 procent.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie realizuje program sprawiedliwego rozwoju. Szef rządu mówił o tym podczas wizyty w Niebylcu, gdzie odwiedził żłobek i przedszkole samorządowe.Mateusz Morawiecki nawiązał też do bezrobocia, które – jak mówił – jest obecnie rekordowo niskie. Premier powiedział, że w związku ze zbliżającymi się wyborami, kluczową kwestią jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak to jest możliwe, że obecnie bezrobocie jest najniższe w historii III Rzeczpospolitej. Mateusz Morawiecki zauważył, że bezrobocie w Polsce bardzo dobrze wypada na tle innych państw Unii Europejskiej – nasz kraj ustępuje jedynie niewielkiej, turystycznej Malcie. 

Również rzecznik rządu Piotr Müller zauważył, że Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Na konferencji prasowej w Słupsku polityk wskazał działania rządu Prawa i Sprawiedliwości, które jego zdaniem poprawiły sytuację na rynku pracy. W tym kontekście wspomniał o obniżce podatku PIT i podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz uszczelnieniu systemu podatkowego. Dzięki temu – jak mówił – wyrównano “konkurencję pomiędzy tymi, co oszukiwali na podatkach, a tymi, co uczciwie prowadzili biznes”.

Była premier Beata Szydło stwierdziła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stworzył Polakom możliwość uzyskania godnej pracy.

Eurodeputowana, która była gościem Programu 3 Polskiego Radia, zwróciła uwagę, że za rządów Donalda Tuska – wbrew jego deklaracjom – bezrobocie wynosiło 14,4 procent, a w wielu regionach było znacznie wyższe, osiągając poziom 30 procent. “Platforma miała taką filozofię, że chciała tylko i wyłącznie stawiać na rozwój dużych miast, dużych ośrodków miejskich i były całe powiaty, które wówczas za ich rządów mierzyły się z ogromnymi problemami społecznymi, z biedą, z ubóstwem wśród dzieci, z brakiem możliwości dojazdu ludzi do większych ośrodków, żeby pracowali i również z brakiem pracy” – powiedziała Beata Szydło. Dodała, że filozofia Prawa i Sprawiedliwości jest inna. “My uważamy, że każdy ma równie szanse rozwoju i każdego trzeba wspierać” – podkreśliła europoseł.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła w Strzelcach Krajeńskich, gdzie akcja “Tusk znaczy bezrobocie” została zainaugurowana, że Donald Tusk to premier polskiej biedy i wysokiego bezrobocia. Minister powiedziała, że w czasach rządu PO-PSL bez pracy było 2 miliony 300 tysięcy osób. To ponad dwukrotnie więcej niż całe województwo lubuskie – zauważyła minister. Marlena Maląg porównała skalę bezrobocia z lat 2007-2015 w Strzelcach Krajeńskich z obecną sytuacją na rynku pracy. Jak informowała, w powiecie strzelecko-drezdeneckim w lutym 2013 roku stopa bezrobocia wyniosła 27,7 procent. “Tak naprawdę te osoby nie miały zapewnionej godności, stabilizacji” – mówiła minister. Obecnie bezrobocie tam wynosi 8,8 procent. “To pokazuje, w jakim kierunku dziś idzie Polska” – stwierdziła Marlena Maląg.

W Strzelcach Krajeńskich skalę bezrobocia z lat 2007-2015 z obecną sytuacją na rynku pracy porównała europoseł, była minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak mówiła, 20 lat temu ponad 3 miliony Polaków było bezrobotnych. 10 lat temu bez pracy pozostawało ponad 2 miliony Polaków. Obecnie bezrobotnych jest niecałe 800 tysięcy osób. “Czasy, w których słyszeliśmy »Na pani/pana miejsce czeka 5-10 chętnych«, mam nadzieję, że bezpowrotnie się skończyły” – powiedziała europoseł.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Strzelcach Krajeńskich stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość dokonało “rewolucji godnościowej” na rynku pracy. Minister ocenił, że za czasów rządów PO-PSL Polacy nie mieli zapewnionej stabilności zatrudnienia. “Rewolucja godnościowa, która się dokonała na przestrzeni tych 10 lat, to jest zwielokrotnienie budżetów domowych, ale przede wszystkim pewność stałej pracy” – powiedział Przemysław Czarnek. Dodał, że jest to “miara sukcesu rewolucji godnościowej Prawa i Sprawiedliwości”.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak w Strzelcach Krajeńskich mówił, że w czasach rządów PO-PSL Polacy emigrowali masowo za pracą, aby zarobić na utrzymanie rodzin i zapewnić normalne funkcjonowanie dzieciom. “To był straszliwy dramat” – ocenił wojewoda. Dodał, że obecny rząd “w ramach wspierania naszych rodzin, w ramach polityki społecznej przekazuje ogromne pieniądze, aby nasze rodziny funkcjonowały wspaniale”.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk ocenił w Polskim Radiu 24, że w czasach rządów PO-PSL panował rynek pracodawcy. “To pracodawcy narzucali warunki pracy i płacy” – stwierdził. Dodał, że często pracowało się na tak zwanej umowie śmieciowej lub bez umowy, a stawki wynosiły od 3 do 5 złotych. “To były bardzo tragiczne warunki” – ocenił polityk.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Programie 1. Polskiego Radia zauważał, że w wielu regionach o pracę w czasach rządów PO-PSL było bardzo trudno. Podał przykład powiatu szydłowieckiego, z którego pochodzi była premier Ewa Kopacz, gdzie bezrobocie w niektórych momentach sięgało nawet 40 procent. Wojciech Skurkiewicz ocenił, że o złej sytuacji na rynku pracy mogą nie pamiętać osoby mieszkające w dużych miastach. Polityk podkreślał, że trzeba o tamtym stanie przypominać.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński ocenił, że jego ugrupowaniu udało się poprawić rynek pracy. Podczas konferencji prasowej w Nowym Dworze Gdańskim poseł powiedział, że za rządów Donalda Tuska powiecie nowodworskim bezrobocie wynosiło 32,2 procent.

Obecnie wskaźnik ten sięga 10,4 procent. “Myślę, że liczby same mówią za siebie” – podkreślił poseł. Przypomniał, że kiedyś premier Mateusz Morawiecki powiedział o Donaldzie Tusku, że był on premierem polskiej biedy. “Chyba rzeczywiście tak było. Tak było nie tylko tutaj w Nowym Dworze, tak było po prostu w całej Polsce i to skutecznie ekipie Prawa i Sprawiedliwości udało się zmienić” – stwierdził Kacper Płażyński.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Zielińska uważa czasy rządów Donalda Tuska za okres braku pracy dla młodych i perspektyw na przyszłość oraz niskich płac. Parlamentarzystka przypomniała, że 10 lat temu w powiecie nowosądeckim bezrobocie wynosiło 19,3 procent, a dziś 9,6 procent. Elżbieta Zielińska stwierdziła, że w czasach rządów PO-PSL bezrobocie wśród ludzi młodych było znacznie wyższe niż wśród ogółu. “Niestety całe pokolenie w dużej mierze wyjechało za granicę. Mamy kolegów, koleżanki, którzy tam się osiedlili na stałe i teraz musimy robić wszystko, żeby nie stracić tej szansy i nie stracić kolejnego pokolenia” – powiedziała posłanka.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Szarama podczas konferencji prasowej w Bytomiu powiedział, że rządy Prawa i Sprawiedliwości realnie przyczyniają się do ograniczenia zjawiska bezrobocia. Jak zaznaczał parlamentarzysta, kluczem do zdrowego rynku pracy są inwestycje, a Bytom jest jednym z tych miast, w których sytuacja jeszcze dekadę temu była bardzo trudna. Zauważył, że udało się uratować jedyną działającą w Bytomiu kopalnię. “Taki jest właśnie skutek działań rządów Prawa i Sprawiedliwości – mniejsze bezrobocie oraz możliwość godnego życia mieszkańców Bytomia” – powiedział Wojciech Szarama.

Jak mówił w podkrakowskich Myślenicach poseł Władysław Kurowski, w 2013 tym roku w powiecie myślenickim bezrobocie wynosiło 15 procent, a teraz wynosi niecałe 5 procent. Poseł wspominał kolejki rejestrujących status bezrobotnych, chcących w ten sposób uzyskać zasiłek. Podkreślał, że oferowana wtedy praca była bardzo słabo opłacana – od 3 do 5 złotych lub na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!