Premier M.Morawiecki: Polska nie będzie płacić za błędy polityki imigracyjnej innych państw

0
morawiecki
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że “Polska nie będzie płacić za błędy polityki imigracyjnej innych państw”.

Szef rządu napisał na facebooku, że “przymusowa relokacja nie rozwiązuje problemu migracji, za to narusza suwerenność państw członkowskich”. Zauważył też, że “od początku wojny na Ukrainie Polska przyjęła w rekordowym czasie najwięcej uchodźców wojennych na świecie”. “Otworzyliśmy nasze granice, drzwi i serca przed milionami ludzi. Pokazaliśmy, co oznacza solidarność. Nikt nas do tego nie zmuszał. Ale też nikt nam w tym nie pomógł” – napisał Mateusz Morawiecki.

Dodał, że “przeważające koszty olbrzymiego wysiłku” pomocy spadły na polskie rodziny, organizacje pozarządowe i polski budżet. “Za wielkimi podziękowaniami nie poszły wystarczająco duże środki od społeczności międzynarodowej i UE” – stwierdził premier, dodając, że “solidarności i gościnności nie da się przeforsować siłą”. “Ani tym bardziej zmusić do integracji ludzi, którzy tego nie chcą” – zaznaczył szef rządu.

Wczoraj, przy sprzeciwie Polski i Węgier, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych przyjęli zapisy paktu migracyjnego. Zapisano w nim zasadę warunkowości – albo kraje zgodzą się na relokację migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska krytykuje ten zapis i domaga się, by tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje podejmowane są jednomyślnie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!